Lütfen bekleyin..

Advert

Nimet DAL

Hüdapar İl Başkanı Şahin’le Batman’ın Sorunları Üzerine..!

04 Mart 2018, 15:31

 

Bu yıl belki bir seçim beklenmiyor ama 2019 yılında 2 önemli seçim var önümüzde. Önce Belediye seçimleri ardından Cumhurbaşkanlığı Milletvekilliği seçimleri olacak. Siyasi partiler arasında ittifak görüşmeleri devam ederken, Bölgenin en kilit partilerinden biri olan Hüdapar Batman İl Başkanı Davut Şahin’i ve çalışmalarını ele aldık. İl Başkanı Şahin yakından tanıdığım biri. Dürüst ve çalışkan bir kişiliği var.,kendisiyle Samimi ve içten bir görüşme yaptık. Görüşmemizde seçim çalışmaları ve yaşanan ittifaklarla ilgili konuşmadık ama Batmanın sorunlarını ve Hüdapar’ın Batman’la ilgili beklentilerini konuştuk.   
Hüdapar Batman İl Başkanı Davut Şahinle yaptığım görüşmede Kentte yaşanan sorunlarla ilgili değerlendirme yaparken, İşsizlik, Esnafın yaşadığı sorunlar, Günlük kiralık evler, Belediye Çalışmaları, işçi çıkarmaları, Huzur ve Trafik sorunuyla ilgili görüşlerini dile getirdi. 


Batman merkeze bağlı Erköklü köyünde doğan Davut Şahin 1966 yılında Erköklü (irmiye’de) doğdu. İlköğretimi köyde okuyan Şahin Ortaokulu Site Ortaokulunda okudu. Çocukluğu köyde geçti. Liseyi de Açık Öğretim sınavlarıyla bitirdi. Bir süre PTT'de memuriyet hayatına başlarken, 6.5 yıl çalıştıktan sonra Postane ve Telekom’un ayrılmasıyla kendi isteğiyle istifa ederek iş hayatına atıldı. İnşaat sektörüne dönüş yaparken, Bir müddet çocuğunun Antalyada Üniversite okuması nedeniyle onun yabancılık çekmemesi için Antalya'ya yerleşti. Burada da 2 yıl İnşaat sektöründe iş yapan Şahin ardından tekrar memleketi Batmana döndü. Bu süreçtede Batman’da çeşitli STK’ların kademelerinde görev yaptı. En son Mustazaflar cemiyeti genel Başkanlığı görevini yaparkan Hüdapar Batman İl Başkanlığına getirildi. 1 yıldır bu görevi sürdürüyor. İnancı gereği islami hizmetlerde bulunduklarını dile getiren Davut Şahin Toplumun ifsada gitmesine gönüllerinin razı olmadığını ve inançları gereği bu anlamda çaba göstermeye çalıştıklarını söyledi. Bu arada Hüdapar Batman İl teşkilatında da 18 Mart tarihinde kongre olacak. Muhtemelen bir yönetim değişikliğiyle Başkan Davut Şahinle yola devam edileceğini tahmin ediyorum. 
“ESNAFIN SORUNLARINA DUYARLI OLMAK LAZIM”
Başkan Davut Şahinle yaptığımız görüşmede kentteki esnafların sorunları ve işsizlik sorununa dikkat çekerek şunları söyledi. “Biz prensip olarak sadece seçimden seçime halka, esnafa giden bir parti olmaktan ziyade sürekli seçim olsun olmasın halkımızla iç içeyiz. Halkımızın meselelerine, sorunlarına ve esnafımızın sorunlarına eğilmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla sıklıkla gerek Batman merkez ve gereksede ilçelerde esnaf ziyaretlerinde bulunuyoruz, halkımıza gidiyoruz. Sorun ve sıkıntılarını dinlemeye çalışıyoruz. Bu süreçte kendilerini ziyaret ettiğimiz esnafların genel şikayetleri özellikle son zamanlarda zamların sık sık oluşu hatta verdikleri örnekte aldıkları bir ürünü sattıktan sonra tekrar o ürünü o fiyata alamamaktan şikayetçi.
Bölgede malumunuz önceleri istikrarsızlık ve güvensizlik söz konusuydu. Bölgede yatırım yapılamıyordu. dolayısıyla istihdam alanları oluşturulamıyordu. Hakikaten halkımız işsiz. Batman gibi gelişmeye müsait elverişli bir şehrin bu sınırlarda olması kentimiz için bir kayıptır. Parti olarak kurum ziyaretleri kapsamında Ticaret ve Sanayi odasını da ziyaret ettik. Burada da dile getirdik. Kesinlikle Batmana yeni istihdam alanları oluşturulması gerekiyor. İkinci bir Organize Sanayinin kurulması, Batman halkının ekmek bulması için Batman dışına çıkmaması mevsimlik işçi olarak gidip batıda çalışmaması, tamamen kapısının önünde memleketinde iş alanları oluşturulması gerekiyor. Bu yönde halktan şikayetler geliyor. Dönem dönem esnafın prim borçları vergileri gözününde bulundurulup esnafın işlerinin iyi gitmesi için Devlet yetkililerinin çaba göstermesi lazım.” Diyerek esnaf ve işsizlikle ilgili görüşmelerini bu şekilde dile getirdi. 


 “KENTİN HUZURLU OLMASI HEPİMİZ İÇİN ÖNEMLİ”
Batmanın huzurlu bir şehir olduğunu dile getiren Başkan Davut Şahin bunun devamını temenni ettiklerini belirterek şunları söyledi.”Batman halkının en önemli meselesi huzurdur. Batman halkının huzur içerisinde yaşaması gerekir ve bunu hakediyor. Özellikle biz siyasiler olarak ve bu anlamda katkı sunabilecek herkesin Batman halkının huzuru için maddi manevi kalkınması için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor. Bu anlamda elimizden gelen çabayı gösteriyoruz ve bu çağrıyıda sizin vasıtanızla herkese yapmak istiyorum. Batmanın kalkınması ve huzuru için Hep birlikte  siyasiler, basını, kurum yetkililerinin üzerine düşeni yapması lazım.”
“HİZMETLER DAHA HIZLI YAPILABİLİR”
Başkan Davut Şahin Belediyenin çalışmalarıyla ilgili yaptığı değerlendirmesinde ise Kayyumun yoğun bir çalışma içinde olduğunu gördüklerini belirterek bu süreçte Belediye veya başka bir kurumdan yapılan işçi çıkarmalarına karşı olduklarını dile getirdi. Başkan Şahin  “Kayyum geldikten sonra kentte bazı farklılıklar görülüyor. Belediye çalışıyor bunu inkar etmek mümkün değil. Bir ara sayın Belediye Başkan vekilinide ziyaret ettik orada da dile getirdik. Şehir merkezinde yapılması gereken düzenlemeler o zaman çok gecikti. Şunu diyoruz. modern şehirlerde olduğu gibi bir proje ele alındığında bunun erken bir vakitte bitirilmesi için belki sadece bir mütahide değil bir kaç mütahide verilmesi gerekiyor ki geceli gündüzlü vardiya sistemiyle çalışılsın ki halkımız daha fazla mağdur olmasın. İki aylık süresi olan bir proje 4 aya sarktığı zaman halk mağdur oluyor, esnaf mağdur oluyor.
“İŞÇİ ÇIKARMALARINA KARŞIYIZ”
Biz şunu diyoruz. Batmanda zaten işsizlik had safhada birileri bir kurumda emek vermişse emeği geçmişse orada işini yapıyorsa o kurumlar onu çıkarmasın. Çünkü onu farklı şekilde değerlendirebilir, iş ortamı çıkarabilir. Yeni istihdam alanı oluşturuyoruz derken kalkıp yıllarını kurumlara verenlerin işten çıkarılmasını doğru bulmuyoruz. Bu TPAO olsun Belediye olsun farketmiyor. Geçenlerde Türkiye Petrollerinden işten çıkarılan işçiler bizleri ziyaret etti. gittik yetkililerle görüştük. sorunlarını gündeme getirdik. İnsanlarımız evlerine ekmek götürmek için çabalarken, Devlet yetkililerinin buna işten çıkartmaktan ziyade yen iş alanlarını çoğalmamamız lazım. Halkımız işsiz kalmasın. gurbet hayatı yaşamasınlar.” 
TRAFİK, UYUŞTURUCU VE GÜNLÜK KİRALIK EVLER SORUNU
Başkan Şahin kentte yaşanan trafik, Uyuşturucu Kullanımı ve günlük kiralık evlerle ilgili de görüşlerini dile getirip şunları söyledi. “Batman genelinde yoğun bir trafik sorunu var. Gerçekten Batman için ciddi bir sorun var ortada. şehrin trafik yükünü hafifletmeye yönelik çalışma gerekiyor. Caddeler ve Sokaklar dar.  Şehir olarak Batman'ın şiddetle bir kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Bazı mahalleler daha 50-60 yıl öncesinin şartlarında yaşıyor. Batman gibi gelişmeye müsait bir ilin bu halde kalmaması kenar mahallelerinde bir kentsel dönüşümden modern bir görünüme kavuşması gerekiyor. 
Batmanın en önemli sorunlarından biride maalesef uyuşturucunun büyük bir kırılma getirdiği ve uyuşturucu kullanma yaşının ortaokula kadar düştüğüne bir çok yerde satıldığına ve kullanıldığına şahit oluyoruz. Batman gibi halkı dindar olan mütedeyyin olan hassasiyeti olan bir halkın çocuklarının evlatlarının bu duruma düşmesi bizleri son derece üzmektedir. 
Diğer bir husus Batman'da son zamanlarda sıklıkça anılan günlük kiralık evler saatlik evlerdir. Maalesef bizim örfümüze geleneğimize inancımıza uymayan çok kötü sesler geliyor. Bu halk Müslümandır. dindardır. yani bu değerlerimize dikkat etmemiz. ve yetkililerin sıkı takipte bulunmasını talep ediyoruz.” Dedi. 
Evet değerleri okurların Hüdapar Batman İl Başkanı Davut Şahin’le yaptığımız görüşmede gündeme gelen konular bunlar. Gerçekten dile getirdiği konular Batmanın sorunlarından oluşuyor. Umarım yeni dönemde bu sorunların üstesinden gelinir. 
Başkan Davut Şahin’e bizlere ayırdığı zaman için teşekkür eder, görevinde üstün başarılar diliyoruz. 


 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
498 gün önce
1124 gün önce
1354 gün önce
1556 gün önce
1735 gün önce

RSS
© 2022 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=