Lütfen bekleyin..


Nimet DAL

BATMAN İÇİN BÜYÜK KAYIP..!

07 Ocak 2018, 13:23

Hayırsever İş adamı Ahmet Dinç’in Ardından..!
Batman'ın sevilen hayırsever iş adamı Ahmet DİNÇ'in Kamerun'da yaşanan elim bir trafik kazasında hayatını kaybetmesi tüm Batman kamuoyunu derinden üzmüştür. 
Batman 7'den 77'ye İl protokolü başta olmak üzere STK'lar, Siyasiler, Batman dışından çok sayıda bürokrat ve tüm vatandaş grubundan binlerce Batman'lı Ahmet DİNÇ'in cenazesini büyük bir üzüntü ile karşılayıp ipragaz mahallesinde bulunan aile kabristanında göz yaşları arasında toprağa verdiler. 
Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Hayırsever İş adamı Ahmet Dinç’i yaklaşık 25 yıldır tanırım. Gerek Batman’da ve gerekse de il dışında Ahmet Dinç’in bir çok yatırım başarısına şahit oldum. Bir çok kez bir araya geldik. Çok sevdiğim ve saydığım dosttan öte bir ağabeyimi kaybetmiş olmanın büyük bir üzüntüsü içindeyim..! 
İlimizde yaklaşık 25 yıldır bir çok ticari alanda faaliyet gösteren Dinç Ailesi AVM, Gıda, Tekstil, Sağlık, İnşaat, Karayolu Asfalt ve petrol sektöründe bir çok başarıya imza atarak bir çok dar gelirli Batman'lıya istidam alanı açarak insanların hayır duasını aldı. Saygılı, mütevazi bir aile olan Dinç ailesi Batman'da insanların gönlünde yer edinmiştir. Batman'lılar kendilerine sahip çıkan insanlara vefa borcunu en iyi şekilde ödemesini bilmiştir. Buna da gözlerimizle görmüş olduk. Ahmet Dinç’in taziyesinde binlerce kişi Yoğun yağmur yağışına aldırış etmeden defin işlemine eşlik ettiler. Dualarla son yolculuğuna uğurlanan Ahmet Dinç’in sevenleri, dostları, çalışanları, aileler taziyesine katıldılar. Onbinlerce insanın Salon divada yapılan taziyesine katıldığını gördüm. Bu yaşananlar bizleri duygulandırdı. 


AHMET DİNÇ’İN İŞ YAŞAMINDAKİ ÖRNEK HAYATI
15 Mayıs 2008’de Gazete köşemde Değerli iş adamımız Ahmet Dinç’i makaleme taşımıştım. O dönemde Batman yeni, yeni gelişiyordu. Ahmet Dinç’in yükselen iş başarısını gazetemiz aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmıştım. “3 Tekerlekli Arabadan, Zirveye” isimli yazımda Çocukluk yıllarında 3 Tekerlekli arabayla aile bütçesine katkıda bulunan ve yıllar sonra İlimizin sayılı iş adamları arasında yer alan Ahmet Dinç’i konu etmiştim. O dönemdeki yazılarıma baktığımda duygusal anlar yaşadığımı belirtmek istiyorum. Küçücük yatırımlarla işe başlayan Ahmet Dinç daha sonra araba yıkama ve yağlama işinde çalıştı. Zor hayat şartlarına rağmen 2 tanker ve 1 kamyon alarak işini büyüttü. Genç yaşına rağmen 3 yıl Kamyonculuk yaparak ailesini geçindirmiş. 1984 yılında başlayan Irak serüveniyle komşu ülkeye nakliye işine başlamış. Afyonun Emirdağ ilçesinde Petrol sektörüne başlayan Ahmet Dinç, 4 yıl gibi bir süre Afyonda kaldıktan sonra yeniden doğup büyüdüğü topraklarına dönmüş oldu. Batman’daki iş yaşamıda bu şekilde başlamış oldu.  


YATIRIMLARIYLA BATMAN’A ÖNCÜLÜK ETTİ
Bugün Dinç ailesine bağlı Alış-veriş merkezleri, Tekstil, Center, Petrol, İnşaat ve sağlık alanlarında binlerce Batman’lı kardeşimiz ekmek yiyor.  Batman’da Alışveriş sektörüne atılan ilk iş adamı petrolcü Ahmet Dinç’ti. Bunu kimse inkar edemez. Kentte ilk toplu istihdam sağlayanda iş adamı Ahmet Dinç’ti. O dönemde OSB’de 100 işçi çalışırken, Worldmar AVM’de 300 işçi birden istihdam edildi. Batman’da kimse yatırım yapmazken, O Batman’da Alışveriş merkezi, Hastane, İnşaat, Karayolu asfalt, Petrolcülük, Tekstil, İnşaat alanında önemli bir hizmet sektöründe yer aldı. Yani kazandığını Batman’a harcadı. Batmanlı gençlerin istihdam edilmesi için elinden gelen çabayı gösterdi. Batman’da uzun dönemdir kalan ve uzun yıllardır basın sektöründe yer alan bir gazeteci olarak Dinç Ailesinin kente katkısını her zaman önemsemişimdir. Ahmet Dinç yaptığı modern tesislerle Batman′ın imajını olumlu yönde değiştirdi. Gönül isterdi ki tüm işadamları yatırımlarını ve fabrikalarını Batman′da yapsın ancak bir çok Batmanlı sermayesini başka illere taşımakta ve Batman′ı ihmal etmektedirler…
Bugün Ankara veya İstanbul’da yaşayan çok sayıda Batmanlı iş adamı gizli zengin var ama gelin görün kente bir faydaları bile yok. Tüm yatırımlarını şehir dışına kurmuşlar. Onları ya bir taziyede yada düğünde görürüz. Başka da hiçbir kimseye faydaları olmaz. Aslında Batmanlılık Bilincini yerleştiren insanda Ahmet Dinç’ti. Dinç’in kentteki yatırımlarından sonra yeni işyerleri ve iş istihdam odaklı yerler açılmaya başlandı.  Dinç’in son yatırımı Başkent Ankara’da Çankaya Yaşam Hastanesi olmuştu. Birlik Mahallesinde kurulan Sağlık tesisinde son derece başarılı ameliyatlar yapılıyor. Bir çok üst düzey bürokratın tercihi Çankaya Yaşam Hastanesi olmuştur. Yine Batmanlı bir çok hemşehrimizde Çankaya Yaşam Hastanesini tercih etmiştir. Batmanlı hemşehrilerimiz Başkentte yabancılık çekmemiştir. 


Batman’ın hayırsever iş adamı Ahmet Dinç ailesiyle ve yakınlarıyla birlikte faaliyet gösterdiği diğer sektörlerde de istikrarlı büyümeyi ilke edindi, sürekli vatandaşa aş, iş taleplerine cevap oldu. Dinç ailesine bağlı şirketlerde yaklaşık 3000’e yakın insan çalışıyor. Sadece Yaşam tekstilde 400’e yakın işçi çalışıyor. Dinç grupta yüzlerce Çalışan, Başkent Çankaya Hastanesinde 200’e yakın, Worldmarda bir o kadar çalışan var. Yine Yaşam Hastanesinde de yüzlerce genç, Bu dolaylı olarak ekonomik açıdan 10 bin insanı etkiliyor…
Dinç ailesinin dayanışması da örnek olarak gösteriliyor. Dinç Kardeşler bölgede örnek bir aile tablosu çiziyorlar. İbrahim Dinç, Abdulhakim Dinç, Selman Dinç ve Amcaoğlu ve aynı zamanda sürekli Ahmet Dinç’in yanında yer alan Mehmet Dinç’i unutmamak gerek. Ben öyle inanıyorum ki Ahmet Dinç’in ardından aileside aynı yolda yürümeye devam edecektir.  

Merhum Ahmet Dinç Amcasının oğlu Mehmet Dinç’le birlikte el ele verip memleketine kazandırdığı Yaşam Hastanesi’ne 2018’in ilk aylarında ek bina projesini de kazandırmak istiyordu. Birçok işadamı batı illerinde yatırıma yönelirken, o Batman’da yatırımlarda ısrar ediyordu. Mehmet Dinç’in Ahmet Dinç’le bir akrabalıktan, iş ortaklığından öte bir kardeşliği vardı. 
İş yaşamının yanı sıra Hayırseverliğiyle de ön planda yer alan Ahmet Dinç’e Batmanlılar dualarını esirgemedi. Çamlıca Mahallesinde Dinçlere ait 10 dönüm arazi üzerinde kurulan Medrese ve Camininde yapımında büyük emeği bulundu. Bugün Kuran Kursunda yüzlerce öğrenci din eğitimi ve hıfızlık eğitimi alıyor. Yani Batmandaki bir çok Camiye, Medreseye veya eğitim kurumuna desteğini elinden geldiğince katkı yapmıştır. Ne Mutlu böyle bir İnsan olabilene…  

 

Ankara’da olduğu dönemlerde bir çok zaman kendisiyle Telefonla görüşür, Batman’da ne var ne yok diye sorar kentteki son gelişmeleri kendisiyle paylaşırdım. Batman’ı çok seven bir insandır. Her zaman onu alçakgönüllü, beyefendi, Yardımsever, Dost ve Ağabey olarak gördüm.  

Kolay değil, dünyanın bir ucundan Batman’a bir cenaze getirmek. Kamerun’da yapılacak olan bir yatırım için Mühendislerle birlikte bulunan ancak talihsiz bir trafik kazasında yaşamını yitiren Ahmet Dinç’in Cenazesinin bir gün içinde Türkiye’ye ardından Batman’a getirilmesi kolay bir iş değil. Dinç’in cenazesinin kısa sürede Türkiye’ye getirilmesi için Bakanlar, Genel Müdürler, Bürokrasi adeta seferber olmuştur. Bunun böyle olması Ailenin acısını bir nebze olsun azaltmıştır. Gerek Batman Bürokrasisi ve gerekse de Ankara bürokrasinin oldukça büyük çaba vermelerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. 
Söylemek istediğim şudur ki Batman halkı vefalı bir halktır.Kendisini unutmayan değerlerede aynı sevgi, vefa ve şefkati göstermiştir.Bu bağlamda elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden hayır sever iş adamı, dostumuz, Ağabeyimiz Ahmet DİNÇ'e Allah'tan rahmet kederli ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.
Batman, seni unutamayacak güzel insan Ahmet Dinç.…
Mekanın cennet olsun…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
1026 gün önce
1206 gün önce

RSS
© 2021 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=