Lütfen bekleyin..


Abdurrahman Akbulut

EĞİTİM VE ÖĞRETİM NEDENİYLE

17 Eylül 2017, 17:03

 Önümüzdeki Hafta inşallah yavrularımız değerli öğretmen ve eğitimcilerimi öncülüğünden  yeni bir eğitim ve öğretime başlayacaklar. Peygamberimiz dikkat çekici bir hadislerini burada arz etmek istiyorum. “ Bir toplumda iki zümre vardır ki, onlar ıslah oldukları zaman toplum ıslah olmuş,  İfsat olduğu zaman toplum dejenere  olmuş olur. Bu iki zümre ; Ulema ve ümeradır. Yani ilim adamları (alimler) öğretmen ve yöneticilerdir …”
   Topluma sevgiyi, saygıyı, merhameti, şefkati,  insanlığı, güzel  ahlaki ve  dürüstlüğü öğreten öğretmen ve ilim ehli kişilerdir. Değerli ilim adamları , yani öğretmen ve alimler bu durumu gözden dikkatlerden kaçırmamaları  gerekir diye düşünüyorum. Toplumu yönlendiren , insanları yetiştiren bu zümreye büyük görev ve sorumluluklar  düşer.
   Genç  beyinleri, çocuklarımızı öğretmenlere teslim ediyoruz. Eğitilsin, ilimle öğretilsin diye.  Onlar biliyorum ki, en iyi şekilde eğitiyorlar,  yine de burada bu yazıya bir sarf nazara eden öğretmen kardeşlerimiz olabilir düşüncesiyle,  bu önemli konuyu hatırlatma babından bu köşede  ifade etmek isterim. Öğretmenlerimiz Allah inancını, peygamber sevgisini, kuran ahlakını her dersin başında beş Dakka lütfen anlatınız. Bu  konuyu işleyiniz.  
    Toplum ne yazık ki, ahlaki çöküntü yaşıyor. Ahlaki yozlaşma göze çarpıyor. Günah kavramı denilen şey dikkate alınmıyor. , helal haram demeden , hırsızlık, arsızlık alıp başını gidiyor. saygısızlık, sevgisizlik, büyüklere saygı, İbadet aşkı, kulluk bilinci, Ahret inancı izah edilmiyor, gençlerin kafası karışık, yeni nesil neyin peşinde dinden maneviyattan  habersiz yetişiyor. Gençlik  bir arayış içinde bazı gençler ne yazık ki, hava  ve  hevesiyle yaşıyor, sigara, uyuşturucu, esrar, eroin, gibi kötü alışkanlıkların tuzağına düşmüş vaziyette.  gün bugündür anlayışıyla ne yazık ki  davranılıyor. Batmanda bugün itibariyle 308 adet Inter net iş yeri  mevcut. Inter  netin müspet  ve menfi durumlara müsait. Bu iş yerlerinde sabahtan akşama kadar  gençlerin zaman tükettiklerine şahit oluyorum.  TV  programların magazin rezaletlikleri ortada.  Açıklık başını alıp gidiyor. Böyle bir toplumda yeni yetişen neslin halini varın siz düşünün. Dolayısıyla eğitim ve öğretim için  alimlere, öğretmenlere büyük görev ve sorumluluk  düşünüyor.  
    İşte yeni nesil, yeni yetişen bu gençleri memleketine, milletine ,ülkesine, dinine, maneviyatına bağlı, elleri duaya kalkan, alnı secdelere varan bir genç olmaları için, siz değerli öğretmenlerin eğitimiyle, öğretimiyle ilgilidir. Bu sene Kuran kerim dersleri isteye bağlı verilecek. Peygamberimizin hayatını anlatan, ahlakını anlatan ders kitabı olarak okutulacak. Cumhuriyet tarihinde bir ilkedir. Bir milattır. Bu konuyu gündemine alan, bu konunun  işlevini sağlayan başta hükümeti tebrik ediyor, sebep olan herkese  Allah ebediyen razı  olsun diyorum. İlahi kelam , peygamber hayatı anlatılacak bu okullarda bundan daha büyük bir nimet olamaz diye düşünüyorum. 
   Bu hükümetin  gerçekten iyi şeyler yaptığına inanıyorum. Seversiniz sevemezsiniz o ayrı konu.  Her yıl 40 bin, öğretmen atanması yapılıyor Eğitime, sağlığa, ekonomik kalkınmışlığa büyük önem verildiğini gözlemliyorum.  yapılan hizmetler,  Atılan adımlar yeterli mi hayır diyorum. yetmez ,  Bu millet, bu memleket  bu ülke, daha çok güzel şeylere layıktır.  daha iyiye,  güzele,  daha çok demokrasiye, daha çok özgürlükler konusunda adımlar atılmalı.  İnşallah daha iyiye ,daha  güzele bu memleketi bu ülkeyi  hep beraber ileri seviyelere götürelim. Her birey kendi üzerine düşen görevi yapmalı. Anlatmalı.  Alimiyle, öğretmen ve öğrencisiyle, memur ve  idarecisiyle yönetici ve halk kitleleriyle  daha güzele, daha iyi durumlara götürmek elimizde. 
    Bu vesileyle, eğitim ve öğretim yılının memleketimize, milletimize,ülkemize hayırlara vesile olmasını, ülkemizin bir an önce huzura, sulha,  barışa, kardeşliğe dönüşmesini diliyorum.
    
 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
35 gün önce
138 gün önce
159 gün önce
161 gün önce
165 gün önce
207 gün önce
314 gün önce
322 gün önce
513 gün önce
514 gün önce
521 gün önce
534 gün önce
570 gün önce
574 gün önce
594 gün önce
653 gün önce
654 gün önce
689 gün önce
718 gün önce
793 gün önce
809 gün önce
812 gün önce
836 gün önce
840 gün önce
847 gün önce
863 gün önce
864 gün önce
871 gün önce
919 gün önce
925 gün önce
927 gün önce
928 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=