Lütfen bekleyin..


Nimet DAL

“Belge Satan Odadan, Bilgi Veren Odaya”

13 Eylül 2017, 17:21

Batman’ın en önemli büyük STK’sı olan ve 2500’ü aşkın üyesi bulunan Batman Ticaret ve sanayi Odasında 4 yılda bir yapılan seçimler yaklaştı. 

Evet değerli okurlarım 4 yıldır Başkanlık görevini yürüten BATSO Başkanı Abdulkadir Demir yeni dönemde de adaylığını açıklayan isimler arasında yer aldı. Başkan Abdulkadir Demir 4 yıllık icraatlarını gazetemize açıkladı. Batman sanayisine, ekonomisine yön veren BATSO’da son dönemde yapılan çalışmalarda kamuoyunca yakından takip ediliyor. 


BATSO Başkanı Abdulkadir Demir yaklaşan seçimler öncesinde gazetemiz aracılığıyla kamuoyuna önemli mesajlar verdi. 
Abdulkadir Demir şunları söyledi. “ Batman Ticaret ve Sanayi Odası 1968 yılında kuruldu. 2018 yılında Odamız 50. yılını dolduruyor. Ben burada 4 sene başkanlık yaptım. 46 yılda başkaları odada başkanlık görevi yaptılar. Ticaret ve Sanayi Odası sadece başkanların idare ettiği kurum değildir. Yönetim kurulu tarafından da idare ediliyor. Ama artısı eksisi başkanın hanesine yazılıyor. Şimdi buradan söylüyorum. Biz üye iken Batman Ticaret ve Sanayi Odası belge satan oda idi, her yerde de böyle anılıyordu. Aday olurken, seçilirsem ilk başta bu imajını değiştireceğim demiştim. Bu imajı neyle değiştirecektik, Belgelerden ücreti kaldırmakla başlayacaktık. Biz seçilir seçilmez ilk işimiz belgelerin ücretini kaldırmak oldu. 
Ne dedik belge satan oda değiliz, iş yapan bilgi veren oda olacağız dedik. Bunu yerine getirdik diyen Abdulkadir Demir Odanın akredite bir oda haline getirildiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti. “BATSO Akredite oda değildi. Akredite ne demek Londra Ticaret ve sanayi odası neyse Batman Ticaret ve Sanayi Odası da odur. Büyük odalarla eşdeğer oldu. Akredite odalar 3 gruba ayrılıyor. A-B-C Grubu. İlk sene C grubu olduk. Geçen sene TOBB tarafından denetim geçirdik ve Türkiye’de pozisyon yükselten tek oda Batman Ticaret ve sanayi odasıdır. B grubuna yükseldik. A’ya yükselecektik, Yeni binaya henüz geçmemiştik. Eğer sağ kalırsak kazanırsak odamız A grubu olacak. Çünkü Odamız en güzeli hak ediyor.” Diyen Başkan Demir diğer icraatlarını şöyle sıraladı. 
“TOBB’DAN ÖNCE ELEKTRONİK İMZAYA GEÇTİK”
“3 yıl önce elektronik imzaya geçtik. 7/24 insanlarımız kendi bürolarında elektronik imza alabiliyorlar. TOBB bile 2017 yılında yeni Elektronik imzaya geçti. Arkasından WEB sayfamızı yeniledik. Bahçeşehir Üniversitesi bilişim uzmanları tarafından tüm web siteleri arasında yapılan incelemede BATSO Finale kaldı. Türkiye’de 2 prestijli ödülden birini odamız almıştır. Bunları ben söylemiyorum belgeler söylüyor. Benim burada dile getirdiğim her şeyin belgesini isteyebilirsiniz. Belgeler konuşuyor. 
Gümrük binamız vardı. Türkiye Petrolleri girişindeydi. Batman yatırımcısı ithalat ihracat yapamıyordu. Gümrük sahamız yoktu. Gümrük sahasının İthalat ve ihracat yapan firmalara büyük faydası var. Tüm yurt dışından gelen veya giden ürünler burada hazırlanıyor. İthalatçılarımız bunu çevre illerde yapmak zorunda kalıyordu. Birileri bunu kendilerine mal etmek istiyor. Tarih, resmi açıklama ve uçak biletlerinden bunu ispatlayabilirim. Bakan Hayati Yazıcıyla yaptığımız görüşmeler neticesinde karar alındı. İnşaatı hızla devam ediyor, çok yakın bir zamanda da Organize sanayi bölge içinde Gümrük sahamızı hizmete açıyoruz.” Diyen Batso Başkanı ve adayı Abdulkadir Demir bu çalışmaların yanında sosyal projelere de önem verdiklerini açıklayarak şunları söyledi. 
 “Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında dinimiz ve kültürümüz içinde çok önemli yeri olan Batmanın en büyük mahallesi olan Kültür Mahallesinde bir taziye evi yaptık. Adı BATSO, Batso’nun bütçesinden bir kuruş para koymadan, kendim ve yakın çevrem tarafından faaliyete soktuk. Yine Avrupa birliğine müracaat ettik. 230 bin avro hibe parayla 150 madde bağımlısının tedavisini yaptık. Bir senelik proje ve son ayağı bu ay bitiyor. 
Bu çocuklara her zaman sahip çıkmamız gerekiyor. 
Yine Petrolspor’a ve özellikle Amatör spor kulüplerine BATSO ligi açtık. Bütün formalarını, Kramponlarını, malzemelerini bizler karşıladık. Birileri bu konuda bizi şikayet etmeye çalıştılar. Umurumda değil. Eğer ben gençliğimi sokaktan ve Kahve köşelerinden çekiyorsam, spora yönlendiriyorsam bu suçsa, bu suçu her zaman işlerim. Yine her sene dargelirli yüzlerce vatandaşımıza Ramazan ayında gıda dağıttık.  Okullar açıldığında öğrencilere mont ve ayakkabı dağıttık. Batman’a TOBB öncülüğünde bir Okul yaptık. 
Odanın makam aracını değiştirdik. Daha önce Bakanlar gelirken, Protokole yetişemiyorduk. Hurdaya dönen o aracı sattık. Yerine Audi A6 aldık.diyen Başkan Demir en önemli çalışmalarının da yeni bina olduğunu açıkladı.
Abdulkadir Demir yine Gazeteye verdiği demecinde “50 yılın 46 yılında birileri idareciydi. Orda sadece BATSO 400 m2’lik bir asma kattaydı. Biz ne yaptık, taş üstüne taş değil, Kat üzerine kat atarak 8 katlı bir modern bina yaptık. Şu anda iddia ediyorum. Türkiye’de Batman Ticaret ve sanayi odasının bir kuruş borcu yoktur. Buradan çağrıda bulunuyorum, kurum kuruluş, STK, DİKA, Ankara, TOBB bir kuruş borcumuz varsa ben buradan açıklıyorum seçimlerde aday olmayacağım.5 tane personeli emekli ettirdim. 500 bin lira tazminat ödedim. Peşim emekli olduğu gün tazminatlarını aldılar. Yetmedi. 1.5 trilyon eski parayla Bankada BATSO’nun nakit parası var. Ben 4 yılın hesabını vermeye hazırım. Birileri 46 yılın vermedikleri hesabını versinler. 
Ben 4 yılda bunları yaparken, bu paralar kasamdayken, 46 yıldır ki paralar nerde! Bir üye olarak bir vatandaş olarak soruyorum. Benim 4 yılın hesabı ortada. Şunu diyebilirler Arsa sattı. Doğru 3 milyon TL’ye arsa sattık. 5.5 milyon TL’ye bir bina yaptım. 500 bin lirada emeklilerin tazminatına ödedim. 6 milyon TL harcama yaptık. 3 Milyon Arsa satışından geldi, 3 milyon TL borcum olması lazım. Ama 1.5 Milyon TL’de bankada paramız var. Birileri atıp tutmasın. Birileri ahkam kesmesin.”
“TELEFONLARIM 7/24 AÇIK, BENİM DERDİM GÜCÜM BATMAN”
4 Yıllık Başkanlık döneminde icraatlarını sıralayan Başkan Demir “Batman Lobisini oluşturduk, 13 oda şu anda yaptıklarımız toplantılarla faaliyete bile geçmişiz. Batman’ın sorunlarını her ortamda STK’larımızla istişare ediyoruz. Özellikle üyelerime şunu söylüyorum. Kime inanıyorlarsa, kim bu ile hizmet edecekse kim onları kandırmayacaksa, kim 7/24 telefonlarına bakıyorsa, dertleriyle dertleniyorsa ve ticareti bırakıyorsa, ben ticareti bıraktım. Diğer adaylar bırakacak mı! Benim derdim gücüm, Batman Batmandır. Kentin önünü açmak adına elimden ne geliyorsa 7/24 yapacağım. Buyursunlar onlarda işlerini güçlerini bıraksınlar benim gibi. Onların dertleri başka. Onların benim gibi dertleri olsaydı benim yapacaklarımı yaparlardı. Eğer 46 yılda benim 4 yılda yaptıklarımı yapsaydılar bugün Batman nerede olurdu. Maalesef grupları geçen dönem 9’dan 7’ye düşürdüler. Şimdide grupları yükselteceğiz. diyorlar bunu anlayamıyorum. Zaten onlar düşürdüler grup sayısını. Hiç kimse kusura bakmasın. Lafla gemi yürümez.” 
“TÜM ADAYLARA BAŞARILAR DİLİYORUM”
Başkan Demir Oda seçimleri yaklaşırken, Batman iş dünyasına, üyelere ve halka şu mesajı verdi.”Yakında bir seçim var. Bu seçimin başta ilimize üyelerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Çok demokratik bir seçimdir. Herkesle aynı şartlarla başladık. Ben gördüğüm her yerde de diğer aday arkadaşlarımla kucaklaşıyorum, Öpüyorum, Yemek yediklerinde masalarına oturuyorum. Benim kimseyle alıp veremeyeceğim yoktur. Kimseyle bir sıkıntım yoktur. Herkese başarılar dilerim. Halkımız, Sanayicimiz kime ne destek veriyorsa 7 Ekimde takdir edecektir. Bunu 7 Ekim tarihinde göreceğiz.” Dedi.  
Başkan adayı Abdulkadir Demir’e BATSO seçimlerinde başarılar diliyorum… 
  

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
1026 gün önce
1206 gün önce

RSS
© 2021 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=