Lütfen bekleyin..

Advert

Abdurrahman Akbulut

ZALİM VE MAZLUM…

30 Mart 2022, 11:27

      Şu dünya hayatından nice zalimler ve  mazlumlar geldi geçti...  Mazlum ahi  ile zalimler “de”zulümleri ile  baki aleme gitmişler. Bir mahkeme-i  Kübra da yargılanmak  üzere  göç ettiler.  Mazlum hakkını alamadan, ahı yerde kalarak  gidiyor. Zalim zalimliği ile ne yazık ki, bu dünyadan gerekli cezayı almadan gidiyor. Dikkat edilirse ikisi de gidiyor. Dünyadan  Hak, hukuk , adalet yerini bulmadan , vicdanın kabul etmediği, kabul görmediği bir şekilde  baki aleme gittiler. Bir adalet lazım. haklının  hakkının alınması gerekir.Yoksa vicdanlar yaralanır. Haksızlık olur…

      Dünyayı ağlatan nice zalimler gelip gittiler.  Tarihin kaydettiği belli başlı bazı zalimler vardır. Her birinin hayat hikayeleri yazarsak kitaplara sığmaz, burada bir makaleye sığmaz.. Bunlar;  Nemrut, Firavun, Zalim haccac,  Hasan sabah, Lawrence, Lenin, Stalin,Troçki, Mao, Mussolini, Çavuşesko,Hitler,Abdunnasır,Hafız Esat,Saddam Hüseyin ve Hafız Esadın oğlu Başar Esat Bunların  ellerinde, on binlerce masumun kanı  vardır.  Nice masumları öldürmüşler. İnsanlık ve tarih bu Zaimleri asla  affetmeyecek. Bu zalimler zulümleri ile, mazlumlarda mazlumluğuyla gittiler. Gayri ihtiyari gittiler. Onların elinde kalsaydı hiç  ölmezlerdi. Fakat ; ölüm onları berzah alemine sevk etti. ilahi bir güç onları saltanatlığından , saraylarından edip, mezara  götürdü . Mazlum ile zalim mahşerde  hesaplaşırlar…Allah aralarında hükmedecek.  

      Hak , hukuk,adalet, vicdan  baki alemde Allahın adalet  terazisinde  tecelli edecek. Bizi yaratan, bizi rızıklandıran, insanın her türlü ihtiyacını dünyada karşılayan Allah, zalim bir kimseyi cezasız bırakmaz.  Adaletin gereğidir. Bunun  yerine gelmesi lazım. Mazlumun ah-u feryadının  dinmesi, hak sahibinin hakkın alınması lazım. Dünya imtihan yeridir. Bu imtihandan ahrete ceza veya mükafatını almaya gidiyor insan . dünyada yaptığı kötü veya iyi şeylerin karşılığını görecektir.  Zerre miktar kaybolmaz.  Hak yerini bulacaktır. Hüküm yerini bulmasın mı.?

      On kişi birinin malı veya canını alıyor. Kimse görmedi, bilmedi, beşeri hukuka bildirmedi. Peki o mazlumun hakkı, hukuku  alınmasın mı.?  Haydutlar, yol kesiciler, masum insanları katlederken hesap sorulmasın mı,?   gönül arzu eder ki, daha bu dünyada cezasını  çekmeli. Fakat bazen cezayı çekmeden zalimin zumlu ona kar kalıyor. Fıtrattan insanoğlu  ahrete, hesap gününe   muhtaçtır . Allah’ın adaletine muhtaç.  Allah’ın çetin azabı şiddetlidir. Orada torpil yok, adam kayırma yok, rüşvet  yok, avukat  tutmak yok. Eller konuşacak,eler eller neler yaptın  ey  eller , hepsi bir bir  konuşacak, gözler, diller konuşacak. Elli gramlık dillerimizi ağzımıza konuşma kabiliyetini veren ve konuşturan Allah; ellerimizi de mahşerde hesap gününde konuşturabilir, konuşturacak..

       Peygamberimiz şöyle buyurur; ‘’ Ne zulmediniz, nede zulme uğrayınız. Zulüm kıyamet günü  zulmettir. ‘’ şeklinde bizi uyarmıştır. Bugün ne yazık ki aynı şekilde zulüm devam etmekte. Zulüm çarkı sistematik olarak bazı dünya liderleri ve  idarecileri  tarafından halkı fakir olan ülkelerin, zenginlik kaynaklarına göz dikerek, talan ederek, zulüm etmekte veya o halkı birbirine kırdırarak  zulümlerine devam ettirmektedirler...Genç ihtiyar,masum çocuklar o zalimlerin bombaları ile öldürülmekte. evlerini viraneye çevirmekte.Koca şehri harabeye çevirmekte. Bütün yaşanan bu zulümler saltanatlarını korumak, hakimiyetlerini sürdürmek fakir ülkelerin yer altı ve yer üstü zenginlik kaynaklarına sahip olmak için…

       İslam dininin evrensel değerlerini kendilerine hayat düsturu alarak uygulasalar, ’’ kendi için istediğini kardeşi için sevmedikçe iman etmiş olamaz  .’’ buyuran bir peygamberin ahlaki kriterlerine iman ederse ve gereğini yaşarsa bu zulümler işlenmez. Ebedi hayata inanan kişi,  ebedi ilahi adalete , ve mahkeme-i Kübra dediğimiz büyük mahkemeye inanmış olsalar bu cinayetler, bu vahşetler ve bu zulümle işlenmezdi…

     Yaşanan bu haksızlıklar ve zulümler ne yazık k, sadece İslam coğrafyasında cereyan etmekte. Ölen ve öldürülen İnsanlar  adı Ahmet ve Muhammet’tir. Olayın  en acı  tarafı da budur.    

      İnsanlık Hz. Muhammed’in ahlakına , adaletine  ve rahmetine, şefkatine  muhtaç. İnsanlığa takdim ettiği Kuran ve sünnetini yaşamaya muhtaçtır. Sadece kuran  yetmez , sadece sünnet de yetmez. Kuran ve sünnet bütünlüğü içinde beraber yaşayarak, hayatında tatbik ederek çözüme kavuşabilir. Ne zaman ki, insanlık onun rahmet, şefkat ve adaletinden uzaklaştıysa, o zaman insanlık büyük bunalımlar yaşamıştır. Karanlık dönemler geçirmiştir. Savaşlar, kan davaları,  göçler, katliamlar, cinayetler işleniştir. Zulüm olmuştur. Adaletsizlikler ve haksızlıklar artmıştır...  insanlık büyük bir dram yaşamış, vahşetleri görmüştür.

     Bugün İslam adına çıkan bazı örgütler zulüm yapmakta. Kafa kesmekte. Yargısız infaz yapmaktalar. Mukaddes  değerlere türbe ve evliyaların mezarlarını tahrip etmekteler. İntihar bombalarla pazarlarda masum sivil insanları öldürmekteler. Yapılan bu cinayetler insan ve insanlığa yapılmış en büyük zulümdür. Vahşettir. cinayettir. Bu cinayetleri kimse İslam’a mal etmeye hakkı yoktur. İslam da terör yoktur. İslam’da İnsanı yaşatmak vardır. İslam’ı öyle yaşamalıyız ki, sana gelen İslam’la hayat bulsun. 

      İslam öncesi asra cehalet devri denmiştir. O zamanda kadın insan yerine konmazdı. Kız yavrular kumlara diri gömülüyordu. Savaş, zulüm, talan putlara tapma gibi karanlık bir cehalet içinde idiler. Ne zaman ki Hz. Muhammed’e inandılar, imanın gereği yaşadılar,  İslam’la müşerref oldular o zamanda asrı saadet devri olmuş, o döneme asrı saadet devri denildi. Hala dönemi arar hale geldik . Müslümanlar olarak , hata tüm insanlar asrı saadet dönemini  arar hale geldik..Asri saadet uzak değil, yakın, onlar gibi iman edip, İslam’ı yaşarsak huzuru, saadeti, adaleti,  can güvenliği ve emniyeti göreceğiz, yaşayacağız…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
225 gün önce
237 gün önce
258 gün önce
295 gün önce
300 gün önce
337 gün önce
349 gün önce
350 gün önce
583 gün önce
586 gün önce
591 gün önce
595 gün önce
596 gün önce
680 gün önce
687 gün önce
737 gün önce
861 gün önce
934 gün önce
937 gün önce
939 gün önce
945 gün önce
947 gün önce
948 gün önce
949 gün önce
1001 gün önce
1024 gün önce
1037 gün önce
1079 gün önce
1090 gün önce
1113 gün önce
1129 gün önce
1175 gün önce
1175 gün önce
1189 gün önce
1278 gün önce
1299 gün önce
1301 gün önce
1305 gün önce
1347 gün önce
1454 gün önce
1462 gün önce
1500 gün önce
1653 gün önce
1654 gün önce
1661 gün önce
1674 gün önce
1710 gün önce
1714 gün önce
1734 gün önce
1793 gün önce
1794 gün önce
1829 gün önce
1858 gün önce
1933 gün önce
1949 gün önce
1952 gün önce
1976 gün önce
1980 gün önce
1987 gün önce
2003 gün önce
2004 gün önce
2011 gün önce
2059 gün önce
2064 gün önce
2065 gün önce
2067 gün önce
2068 gün önce

RSS
© 2022 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=