Lütfen bekleyin..


Abdurrahman Akbulut

BAYRAM VE BİZ…

22 Haziran 2017, 15:58

Mübarek ramazan ayını geride bırakarak, sevinçle bir bayrama girdik. Bir ay boyunca yemekten, içmekten ve nefsini kötü alışkanlıklardan men eden bizler, bir bayram sevincini hak ediyor ve huzurla bayrama girmiş bulunuyoruz. Ramazan ayı boyunca yoğun bir ibadet temposuyla gönüller temiz oldu.  Kılınan  namazla, okunan kuranla, tutulan oruçla, teravihlerle, yapılan dualarla, kadın -erkek, çocuk yaşlı  camiler doldu taştı. Okunan kuranlar verilen vaaz ve nasihatler, televizyonların dini programlarıyla gönüller fethedildi. Zenginlerimiz verilen sadaka-i fıtırlarla, malının zekatını, yoksullara el uzatarak sosyal bir yardımlaşmayı, dayanışmayı ve en önemlisi paylaşmayı sergiledi....    

Bayramlar sevin günüdür, barış günleridir. Dargınlıkların barıştığı, yoksuların kapısı çalındığı, fakirlerin görüldüğü ve bir ay boyunca tutulan orucun mükafatının alındığı sevinçli bir günlerdir. Ömür boyu tüm günlerimiz bayram havasında geçsin dileklerimle değerli okurlarım….

Kuranı kerimde Yüce Allah Şöyle buyurur. “ Ölüm gelinceye kadar Allaha ibadete diniz.” Şeklinde buyurarak ibadetin, kulluğun, belirli bir ay ve zamanla sınırlı olmadığını, bildirmektedir. Dünya imtihan yeri, bir bekleme salonu ve geçici bir süre için gelmiş ve ebediyet yurduna göç etmek üzere konaklamış bulunuyoruz.  ..

Günlerimiz, yıllarımız hızla bitiyor. Dünyaya bakış açımız böyle olmalı.hayatı bu perspektiften bakmalıyız. hayatımızı anlamlandıran düşünce ve anlayış  budur. Böyle düşünmeli, hayatını böyle düzenlemeli. Dünya ve ahretimiz  için çalışmalıyız., hayırlı bir insan, insanlara faydalı olan bir insan olmaya gayret göstermeliyiz.

Aman dikkat diyoruz ! Araç süren kardeşlere tavsiyem  trafik kuralara uyalım. Uymayanları uyaralım. Trafik kazaları bizim  Bayram sevincimize gölge düşürmesin. göz yaşa dönüşmesin. Bayram sevincine gölge düşürülmesin. Kazalara sebebiyet vermeyelim. Hele aşırı hız, dikkatsizlik ölüme götürür. Geçen sene iyi hatırlıyorum, bayramda iki günde 73 ölü ve 210 yaralı olmak üzere ve milyarlarca maddi zarar oldu. Büyük bir cinayettir dikkatsizlik… Bu vahim trajedi olayları hala unutmuş değilim. Bu korkunç trajediye dikkat edelim. Sabırlı olmak lazım. Başkasının hayatını karartmayalım diyorum...

Aşırılıklardan kaçınmalıyız. Aşırı hızla  araba sürmek bize ve başkasının hayatına mal olmakta. Ölüme sebebiyet vermekte. Özellikle şoför efendiler daha titiz, daha dikkatli davranmaları gerekir. Seviç yolunda yolculuğumuz kabusa dönüşmesin....

Dini, imanı ve ahlaki alışkanlıklarımızı bayramdan sonra da devam ettirelim. Çünkü İslami emrettiği güzel ahlaktan, İslami kural ve prensiplerinde hayat vardır. Huzur vardır, kardeşlik vardır. Sosyal dayanışma ve sabır vardır.  Bayramlar bunun en açık göstergesidir. Bayramda kaynaşma, dayanışma, selamlaşma, ve kucaklaşma vardır. Bayramları bu ruh ve anlayışla kutlamak lazım.

“ Müminler tek vücut gibidir “. Hadisleriyle bizlere büyük ve önemli bir mesaj veriyor... Maalesef bugün İslam coğrafyası kan gölü haline gelmiş. Irak’ta,  Afganistan’da, Pakistan’da Suriye'de ve Ülkemizde. Ne yazık ki silah tüccarların işine yarıyor . Müslümanların kanı üzerine bu çirkin ticaret yapılıyor. Ölen din kardeşlerimizdir. Bunu duyarlılığı içinde olalım. Bu kötü alışkanlıklara bulaşmamaya gayret edelim diyorum…Bu ramazan ayında  Nice masum insanlar öldürüldü. hayattan koparıldı.  yüzlercesi yaralı. Bizler çaresizlik içinde  haberleri izliyoruz. Bu vahşeti ne adına, kimin hesabına yapılıyor kime ne faydası var bunu sorgulamak lazım.

Bayram sevinç günleridir. Bir ay boyunca yemeden, içmeden, nefsani ihtiyaçları terk ederek sadece Allah emrettiği için oruçlarını tutan kardeşlerimiz İnşallah öbür tarafta Allah mükafatsız bırakmayacağına inanıyoruz.

Tüm olumsuzluklara rağmen, bayramın ülkemize, milletimize, ailemize, tüm İslam alemine hayırlara vesile olması dileklerimle, daha nice huzurlu, barış, kardeşlik içinde yaşayıp, huzurlu bir memleket, kalkınmış, işsizliği yenmiş, ekonomisi düzelmiş ve milli geliri yükselmiş nice yıllara, nice bayramlara…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
102 gün önce
118 gün önce
164 gün önce
164 gün önce
178 gün önce
267 gün önce
288 gün önce
290 gün önce
294 gün önce
336 gün önce
443 gün önce
451 gün önce
642 gün önce
643 gün önce
650 gün önce
663 gün önce
699 gün önce
703 gün önce
723 gün önce
782 gün önce
783 gün önce
818 gün önce
847 gün önce
922 gün önce
938 gün önce
941 gün önce
965 gün önce
969 gün önce
992 gün önce
993 gün önce
1000 gün önce
1048 gün önce
1053 gün önce
1054 gün önce
1056 gün önce
1057 gün önce

RSS
© 2020 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=