Lütfen bekleyin..

Advert

Nimet DAL

Batman Üniversitesi hepimizin...

17 Ocak 2021, 14:35

Eğitimde Fırsat Eşitliği Sağlayan Her İlde Bir Üniversite Projesinin Şehir Ekonomisi için de Katkısı Çok Büyük
Her ilde en az bir üniversite projesi Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlık yaptığı dönemde teşvik etmesi ile hayata geçirilmiştir. Daha önce Dicle Üniversitesine bağlı olarak faaliyetler devam ederken 2007 yılında bu proje kapsamında Batman Üniversitesi kurulmuştur. Kurulduğu günden beri çok sayıda akademisyen, idari personel üniversitenin gelişmesine katkı yapmıştır. Bunların bir kısmı kendi istekleri ile ayrılmış, bir kısmı devam etmektedir. Güncel rakam olarak 500 civarı öğretim elemanı ve 600 civarı idari-sözleşmeli personel üniversitede çalışmaktadır.  Katkısı olan herkese Batman halkı adına teşekkür etmemiz gerekir. 
Üniversiteler bulundukları illerde ekonomiye büyük katkı yapan kuruluşlardır. Belli bir ölçeği yakalayan üniversitelerde öğrenci ve personel hareketliliği göz önüne alınırsa, bunlar yaşam gereksinimi olarak gıda, konaklama, temizlik, giyim, ulaşım,  haberleşme, sosyal faaliyetler gibi çok sayıda alanda harcama yapmaktadır.  Bu harcamalar o ilde yaşayanların ekonomisine ve şehrin gelişmesine katkı yapmaktadır. Batman üniversitesinde yaklaşık 1000-1100 kişilik çalışma ekibine devletimiz 100 milyon TL civarı maaş ödemesi yapmaktadır. Bunun tamamı olmasa bile en az yarısı ilimiz ekonomisine girdi sağlamaktadır.  Bu rakama ek olarak her öğrenci devletten aldığı burs/kredi ve ailelerin sağladığı destekle aylık ortalama 750-1500 TL civarı harcama yapmaktadır. Yaklaşık 14000 öğrenci için bu değer eklenirse,  üniversiteden dolayı il ekonomisine katkı oldukça büyük paya sahip olacaktır.   

 Ekonomik bu katkının yanı sıra üniversite okumak için gelen öğrenciler, akademisyenler ve yöneticiler ile şehir halkı arasında güçlü dostluk bağları gelişmektedir. Şu anda gelişme aşamasında olan Batman Üniversitesinin de başta temel amaç olarak çocuklarımıza sunduğu eğitim öğretimde fırsat eşitliğinin yanı sıra hem ekonomik hem de dostluk bağı yönüyle büyük katkısı olmaktadır.
Tüm bu katkıları daha faydalı hale getirmek içim yapıcı davranmalıyız. Gelen akademisyen, idari personel ve öğrenciler olduğu gibi ilimizden de ülke geneline giden Batmanlı akademisyen, idari personel ve çok sayıda öğrenci bulunmaktadır. Bu ülkemiz adına büyük bir zenginliktir. Batman'ın bu anlamda özellikle hem diğer illerden akademisyen getirmesi hem de diğer illerimize akademisyen göndermesi ilimiz adına gurur verici bir olaydır. İlimizde lisans eğitimini il dışındaki üniversitelerden almasını takiben ilimize gelen mezun çocuklarımız için lisansüstü eğitim olanağının ilimizde de olması yönüyle de Batman Üniversitesi büyük öneme sahiptir. Lisansüstü eğitimde özellikle son yıllarda yüksek lisans eğitimine Batman Üniversitesinin tüm bölümlerinin başlanmış olması, doktora programlarının sayısında artış olması ilimiz adına bir zenginliktir. Batman üniversitesinin bu yolla ihtiyaç duyduğu nitelikli akademisyenleri kendi bünyesinde yetiştirmesi de üniversitemiz için büyük fayda sağlayacaktır. Bu sayede ülke genelinde çalışan Batmanlı akademisyenlerin sayısında artış olacaktır. Mevcut rektör hocamızın döneminde hem nicelik hem de nitelik yönüyle kalitenin artırılması yönünde çalışmaların yapıldığını bilmekteyiz. 
Üniversite kavramı evrensel ölçekte düşünüldüğü zaman ilimize farklı ülkelerden gelen öğrencilerin olması da son derece mutluluk vericidir. Şu anda 200 civarında olan yabancı uyruklu her bir öğrenci ülkemiz ve ilimiz için birer kültür elçisi rolüne sahiptir. Bu öğrenciler ailelerinden uzak bizlere emanettir. Yabancı uyruklu öğrencilere aile ortamındaki sıcaklığı sağlamak tüm Batman halkının ortak görevi olmalıdır. Bunlar ne kadar huzurlu olursa ilimize gelmek isteyenlerin sayısı da o oranda artacaktır. 

Üniversitelerin bulundukları illere yaptıkları katkılar saymakla bitmez. Bizim vatandaşlarımız adına düşündüğümüz zaman, genellemek doğru olmasa da,  ağırlıklı olarak belki de düşük gelirli olan vatandaşlarımızın çocukları ilimizdeki üniversiteyi tercih etmektedir. Bu yüzden üniversitemizin eğitimde fırsat eşitliği yönüyle ilimize katkısı da çok fazladır. Bizlere düşen üniversitemizi sürekli destekleyerek dünya standartlarında öğrencilere eğitim fırsatı oluşturmaktır. 

Aday olan tüm hocalarımız bir birinden değerli bilim insanlarıdır. Hepsinin ortak hedefinin de üniversitemize katkı yapmak olduğunu biliyoruz. Mevcut rektörümüz bu anlamda üniversitemize büyük katkı sağlayan değerli bir bilim insanı olmanın yanı sıra, öğrencileri kendi çocukları gibi gören, öğrencilerin kolaylıkla ulaştığı, öğrenci sorunlarına çözüm üreten değerli bir yöneticidir. Rektör hocamıza birinci dönem katkılarından dolayı teşekkür etmeliyiz. İkinci dönem yeniden aday olan mevcut rektörümüz ve diğer tüm adaylar için dostluk içinde bir atama sürecinin geçmesini ümit ederek, üniversitemiz ve ilimiz için hayırlı olanı dilemek bizlere en yakışan davranış olacaktır. Çünkü bu güne kadar eğitim konusunda hassas davranan ve Batman' ı seven herkes üniversitenin gelişmesi için elinden gelen desteği sağlamıştır, bundan sonrada Batman halkı olarak üniversitemize desteğimiz devam etmelidir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
498 gün önce
1124 gün önce
1354 gün önce
1555 gün önce
1735 gün önce

RSS
© 2022 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=