Lütfen bekleyin..


Abdurrahman Akbulut

SEFALET VE FAKİRLİK…

10 Şubat 2020, 12:31

Açlık,sefalet, fakirlik gençleri dinden uzaklaştırdı. Bugün fakir, açlık ve sefalet içinde bulunan insanlar,hayatlarını değişik şekillerde yaşıyorlar. Aç insan sefildir. Öncelikle ekonomik bağımsızlığı elde etmesi lazım insanlar.  Başıboş, işsiz, parasız bir gencesen dini anlatsan anlamaz ki. Onun için öncelikli şey,karnını doyurmaktır. Bugün zengin çocukları kötü yolara bulaşmadığını görüyoruz. İşinde,aşında ve saltanatını yaşıyor. 
Fakir çocuğunu simit satmaya, sokaklarda tatlı satmaya gönderiyor. Bu çouk nasıl kuran okumaya gitsin. Cebine birkaç kuruş görsün,evine birkaç kuruş para katkı sağlasın diye baba evladını gönderiyor. Memleketin gelişmesi lazım. Kalkınması lazım. İş sahasını, istihdam alanlarını yaratmak lazım. Bu hem devlet babanın işi, hem de düğünlerinde çuvallarla  dolarları savuran sözüm ona zengin insanların işi olsa gerek. 
Bu memleket ve bu millet bizim. Sahip çıkmak, bir şeyler yapmak taş üstüne taş koyma zamanı gelmiş ve geçmiştir. İşi sahibi, imkan sahibi çocuğu kötü yolara kolay bulaşmaz. Rahatını kaçırmaz. İşine bakar evine bakar hayatına bakar. Başkasını malından , gözü olmaz. Bizim memleket olarak, millet olarak ülke olarak geri kalmamızın tek ana sebebi kanımca fakirliktir, cehalettir,sefalettir, gelir dağılımında ki adaletsizliktir. 
Bunu bir yerde düzenlenmesi sistem olarak bir yerde adalet ölçüleri içinde düzelmesi gerekir. Bu neyle olur derseniz.? Yersiz israfın önlenmesi, adül bir gelir dağılımnı sağlanması ve iş alanların istihdam alanların yaratması gerekir. Bunu İnsan ve memleket sevgisini taşıyan, insalarımızn derdini kendine dert edinen dirayetli inançlı ve en önemlisi de Allah korkusunu kalbinde taşıyan insanların başa geçmesi gerekir. Bunu yaratmak elimizde yakında seçim olacak hangisi, memleket ve millet için çalışıyorsa, hangisi ülke ve bu necip milletin menfaatleri için çalışıyor ise onu seçin onu destekleyin onu vekiliniz olarak seçin. O vekiller var ya o vekiller, sizin vekilinizdir.  Hayırda vekiliniz, şerde vekiliniz. Siz asil onlar vekildir. Vekil asilin emrinde dediği istikametinde gitmek zorunda.
Evet o vekiller sizin kutsal oyunuz sayesinde oraya gitmişler. Hizmet için gitmişler. Memleket ve ülke insanımızın hizmeti için gitmişler. Sadece göstermelik taziye için değil, göstermelik işler için değil. Hizmet için gitmişler. Ama beni üzen, beni bu bölgenin duyarlı bir insanı ve çocuğu olarak üzen birgün olsa mecliste konuşmamaları bu milletin dert ve dileklerini dile getirmemeleri olmuştur. 
Yıllarca bu millet böyle hizmet görmeden, yapılmadan yıların ihmali ile bugünlere maalesef gelmiştir. Söyleyin Allah aşkına Batmanın iktidar dört tane milletvekili var ne yapmışla, ne vermişler bana söyleyin. Bir tokat ili kadar yatırım olmamış. Bir denizli kadar olmamış. Biz seçtiklerimizi iyi seçmeliyiz. İyi tanımalıyız. 
Eğitimi, becerikliği, dürüstlüğü, çalışkanlığı, brokratik yapısı, devlet içindeki başarısı, inancı, doğruluğu, adaleti ve en önemlisi memleket ve millet aşkı. Ona göre vekil seçin. Ben bu bölgenin geri kalmasının, fakirlik ve sefalet içinde kalmasını sebebini seçilen ve iktidara gelip te taş üstüne taş koymayan vekillerin sebep olduğuna inanıyorum. Kayseri ülkeni en geri kalmış şehri iken,bugün ülkenin en zengin ve üretimde en gelişmiş şehridir. 
Adam şehrine çalışıyor. Bir şeyler yapmanın sevdası içinde. Bizim vekiller ise bölgenin en zengin veya aşiret lideri, veya şeyhi veya ağasını seçiyoruz. Bu adamlar zaten ekonomik alanda işi mükemmel. Batmanda 4x4 150 milyarlık arabalarla gezerken senin benim derdini kendine dert eder mi. İhalelere girerek, iş alarak parasına para katarak memleket bir çi çakmadıklarını esefle görüyoruz. Kaç tane fabrikanın temelini atmışlar. Kaç tane iş alanını temelini atmışlar. Yok ben dört yıldır görmedim. 
Evet Batmanın sıkıntısı bizim sıkıntımızdır. Bu insanlar bizi insanlar.  Duyarlı olmak idarecisi ile, vekili ile, basını ile her sorumluluk taşıyan insanlarımız bu konuları dile getirmeli, uyarmalı, ikaz etmeli. O zaman göreceksiniz ki, yoksulluk, sefalet geri kalmışlık bitmiştir. Böyle gelişmiş bir batman, böyle gelişmiş bir ülke dileğiyle…

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
113 gün önce
159 gün önce
159 gün önce
173 gün önce
262 gün önce
283 gün önce
285 gün önce
289 gün önce
331 gün önce
438 gün önce
446 gün önce
637 gün önce
638 gün önce
645 gün önce
658 gün önce
694 gün önce
698 gün önce
718 gün önce
777 gün önce
778 gün önce
813 gün önce
842 gün önce
917 gün önce
933 gün önce
936 gün önce
960 gün önce
964 gün önce
971 gün önce
987 gün önce
988 gün önce
995 gün önce
1043 gün önce
1048 gün önce
1049 gün önce
1051 gün önce
1052 gün önce

RSS
© 2020 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=