Lütfen bekleyin..


Abdurrahman Akbulut

TAKVADAN UZAK KALDIK…

15 Ocak 2020, 11:39

   İslam’ın ikinci halifesi Hz. Ömer(R.A) ile ashaptan Übey bin Kab, arasında geçen şu diyalog dikkatinizi çekmek isterim. Hz. Ömer takva kelimesinin ne anlama geldiğini kendisine sorulduğunda  Übey b, Kab ona şu karşılığı vermiştir.

- Dikenli yolda hiç yürümedin mi? 

- Yürüdüm.

- O zaman ne yaptın. 

- Paçalarımı sıvayıp dikenlere basmamaya gayret ettim.

- İşte takva odur. (İbni Kesir.1.28)

İslam dinini okuyup araştırdığımızda İslam’ın temel esası iman, ibadet, ahlak ve muamelattan oluşur. İlahi kurallarla bu sınırlarla çizilmiştir.Takva kişinin itikatta bulunarak,  kulluk bilincini yerine getirerek, nefsini Allah’ın korumasına bırakması ve bu şekilde  ahretine zara verecek kötülüklerden koruyarak, günaha girmemeye, isyan etmemeye gayret göstermeli.

Takva , Allahtan uzaklaştıracak şeylerden uzak durmaktır. Yoldan yürürken dikenlerden nasıl korunuyorsak , tehlikelerden sakınıyorsak, ahretimize zarar  verecek kötülüklerden sakınmak gerekiyor. Helal daireden çalışıp, harama  giden şeylerden sakınmak gerekiyor. Gerçek anlamda Müslüman da bulunması gereken özelliklerdir bunlar. Takva sahibi olmak için günah ve günaha giden şeylerden sakınmak gerekiyor. Böyle yollarda yürürken hayat sürdürürken dikkatli  olmak gerekiyor. Kalbini,  basiretini, zihin  açıklığını bu şekilde  helali haramı tanıyarak helal dairden yaşamsına bakmalı. 

   Takvayı Hz. Ali şöyle açıklar: ” Takva; Allah’tan korkmak, Kuran ile amel etmek, aza razı olmak ve göç gününe(ahret)e hazırlanmaktır.”   Allah’ın emirlerini yerine getiren, yasaklarını ihlal etmekten korkup, sakınan, ona karşı saygılı olan,  kendisi için takdir edilen rızka,  az da olsa onunla yetinen başkalarının malına göz dikmeyen, hırslı ve tamahkar olmayan,  bu davranışlar insana en yakışan takvanın vasıflarıdır.

  Hırs çukuruna, şehvet bataklığına ve haram çukuruna düşmekten korunması, iman, ibadet ve ahlakını son nefesine kadar koruması gerekir.  Kuranda Şu ilahi mesaja dikkatinizi çekmek isterim:” Biliniz ki, Allah katında en üstününüz,  O’ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah her şeyi bilir, her şeyden haberdardır.”(HUcurat.13) buyurarak,  üstünlüğün ve  değerin ölçüsü Takva olduğunu, Allahın emirlerini en iyi şekilde yerine getirenin olduğunu seslendirmiştir.  

   Bir tüccar, bir memur, bir amir, bir işçi, bir doktur, bir avukat, bir millet vekili ve sıradan bir vatandaş  isek, hayatın hangi kademesinde isek, nerede olursak olalım, nerede bulunursak bulunalım, Kul olmamız imtihanda olmamız hasebiyle bir gün hesap vereceğimizi, sorguya çekileceğimizi bilincini taşıyarak, bundan dolayı Allahtan korkmak, Allah’ı sevmek sevgilinin dediğini yerine getirmek, kulları sevmek,  zarar vermemeye çalışmak insanın bu dünyada  asli görevidir.  Takva:  helalı helal,  haramı haram bilip haramdan sakınmak, helal dairesinde kazanmak, helale ittiba etmek gerekir. İşte takvanın anlayışı  budur. BU anlayışla yaşamak, hayatına yön vermek gerekir. Ne yazık ki bazıların bu mesajdan bihaber hayat sürdürdüklerini esefle görüyoruz.

   Allah insanın şekline, elbisesine bakmaz, kalbine ve ameline bakar. Takvayı bu anlayışla değerlendirmek gerekiyor. Şu ayetin mealine dikkat edelim:  “ Ey iman edenler!  Allah’a karşı gelmekten nasıl sakınmak gerekiyorsa öylece sakının ve siz ancak Müslüman olarak ölün.” ( Ali- İmran.102)şeklinde  beyan ediliyor . Müslüman olmak, Müslüman’ca  yaşamak, Müslüman’ca hayata bakmak bu, hayatın bir gün  ölümle noktalanacağını,  bu hayat serüvenin ancak Müslüman’ın yaşaması nasıl gerekiyorsa öyle yaşayıp, öylece  son nefesinizi veriniz buyurur. Bu ilahi mesajdır.. Bizim rızkımızı tahsis eden Rezzak, şekil veren Allah böylece  bizleri ikaz etmekte.

   Bu mesajı okumak,  anlamak, yaşamak lazım. Bu ilahi mesajın çerçevesinde hayatımızı yaşarsak,  kazanan biz olacağız diye düşünüyorum…

                                                  

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
65 gün önce
138 gün önce
141 gün önce
143 gün önce
149 gün önce
151 gün önce
152 gün önce
153 gün önce
205 gün önce
228 gün önce
241 gün önce
283 gün önce
294 gün önce
317 gün önce
333 gün önce
379 gün önce
379 gün önce
393 gün önce
482 gün önce
503 gün önce
505 gün önce
509 gün önce
551 gün önce
658 gün önce
666 gün önce
857 gün önce
858 gün önce
865 gün önce
878 gün önce
914 gün önce
918 gün önce
938 gün önce
997 gün önce
998 gün önce
1033 gün önce
1062 gün önce
1137 gün önce
1153 gün önce
1156 gün önce
1180 gün önce
1184 gün önce
1191 gün önce
1207 gün önce
1208 gün önce
1215 gün önce
1263 gün önce
1268 gün önce
1269 gün önce
1271 gün önce
1272 gün önce

RSS
© 2020 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=