Lütfen bekleyin..


Abdurrahman Akbulut

KALPLERİ KAZANMAK....!

08 Ocak 2020, 17:13

Nazagah-i ilahi kalptır. Kalplerin yumuşaması sevgi ile olur. Şefkat mekanı olmalı kalpler. İnsan sevgiye muhtaç. sevmeye sevilmeye muhtaç bir varlıktır. Bakıyorsunuz insan bazen ağlıyor, bazen gülüyor, bazen sevinçli, bazen huzursuzdur. 
Bilinmeyen bir denklem gibi. İnsan şefkate, rahmete merhamete muhtaç bir yaratıktır. Fıtratında bu duygular vardır. İnsan fıtrat üzere yaratılmıştır." Her çocuk İSlam fıtratı üzere doğar ."buyurur son peygamberimiz. yedi yaşındaki veya beş yaşındaki kız çocukların annesi namaz kılarken, o çocuk da annesini taklit ederek, namaz kıldığını görüyoruz. Annesinin taklidini yaparak, namaza durduğunu, onun gibi secdeye vardığını, annesi veya babası gibi rukua, secdeye vardığını gözlemliyoruz. 
Kalpler zikirle, Allah'ı anmakla huzur bulur. rahat bulur. Camiye namaza devam eden bir mümin, dünyanın hay huyundan sıyrılarak, az da olsa uzak kalarak huzur bulduğunu anlıyoruz. Namazla, abdestle, kuran okumakla, dini tefsir, dini kitapları 0kumakla, insanın iç dünyası, iç huzuru bulur. rahat olur. iç dünyası ahiret inancı ile, Ahireti düşünmekle, huzur bulur. bunu devam ettiğimizde insanda bir iç huzurun sağlandığını yapılan röportajlardan anlıyoruz. 
Vücudun etmek, su uyku gibi gıdaya ihtiyacı olduğu gibi, kalplerin, gönüllerin, vicdanların gıdası da, ibadetle, iman hakikatlarını anlatan dini tefsirleri okumak, anlamak, ibadet etmek, alnını secdelere koymak, Allaha şükran borcunu yerine getirmekle sağlamalı. İnsan sadece dünya için, sadece yemek, içmek, uymak için yaratılmış bir varlık değil ki. İnsan üstün yeteneklerle donatılmış bir varlık olması hasebiyle İmanla, inançla, başkasına zara vermeden meşru dairede dünya ve ahretini kazanmakla görevli bir harika varlıktır.
       Mardin'deki katliamların ana sebebi kin, husumet ve düşmanlık neticesidir diyorlar yetililer. bu kin, husumet, düşmanlıkları yok etmek için, bu kötü ahlaki düşüncelerin önünü kesmek için, kalpleri kazanmak lazım. kalplere rahmet, merhamet, sevgi, şefkat , iyilik, iman, inanç, ve saadeti dareyni, her iki dünyanın saadetini, mutluluğunu yakalamak için, İslamın evrensel değerlerini, peygamberin ahlakını, sahabe hayatını ve ahlaki yaşantılarını yaşamak lazım diye düşünüyorum. Kalplerin kazanmanın yolu, dini doğru yaşamaktan geçer. 
Bakınız dini okumak, Peygamberin ahlakını okuyarak anlayarak, kalplerimize, gönüllerimize yerleştirerek. yaşamak lazım. Namaz kılan adam, gerçek anlamda namazı kendisini kötülükten menetmişse o namaz kabul edilmiştir.Kabul olsun diye kılmalıyız. şekilcilikten uzak, gösterişten uzak, bir anlayışla dini, ahlaki yaşamalıyız. Kuranın ayetlerini, Peygamberimizin hadislerini okuyarak, anlayarak ve en önemlisi yaşayarak, toplumsal yaşantımızla, hal ve davranışımızla yansıması lazım.  
Bu memleket silah, şiddet, baskı, terör, çete, mafya örgütlerden çok çekmiştir. Çok çektirmiştir. Faili mechuller, her gün toprak altından çıkan ceset ve silahlar. Bu sıkıntıları yok etmek için, milletçe dini gerçek anlamda yaşamalıyız. Taklitten uzak, gösterişten uzak, bir anlayışla yaşamak lazım. 
Söylemlerimizle fiilerimiz birbirini teyid etmeli. Bir Müslüman her gün bir cüz kuran kerimi evinde okumalı. Bir Müslüman her gün mutlaka evde çocukları ile, eşi, annesi, babası veya çocukları ile ailece cemaatle namaz kılmalı. Yedi yaşındaki bir çocuğun, namaz kılan bir anne veya babasına bakar, yetmiş yaşına bastığı zaman dahi bu tabloyu hatırlayarak namazın bir ibadet olduğunu, namaza şuuruyla yaşayan bir genç şiddet taraftarı olması düşünülemez. 
Camide namaz kılan bir adam sünnetlerini evde kılması daha uygun görüyor imam-i şafii Hz.. neden evde sünnetlerinizi kılınız diye tavsiye etmiş. evde namaz iklimi, namaz ibadetinin  havası olsun diye, evdeki çoluk- çocuk aile bireyleri de görsün, analsın diye. Bir evde namaz kılınmazsa, o ev manevi yönden virane bir yer gibidir. Virane yer yılanların, çiyanların, akrep ve kötülüklerin üreme yeri olarak anlamak mümkün. Manevi yönden yoksun bir aileden her türlü kötülük beklenir. demek ki, kalpleri fethetmek, namaz, ibadet, zikir, şükür ederek, kuran okuyarak, dini tefsir ve dini kitap okumak gibi maneviyatını kazandıran şeylerle kazandırmalıyız. Toplumun, bireylerin ıslahı, canavarlaşan kalplerin yumuşaması, katılaşan, merhamet duygusundan yoksun gönüllerin kazanması bu tür dini etkinliklerden geçer. 
      

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
20 gün önce
93 gün önce
96 gün önce
98 gün önce
104 gün önce
106 gün önce
107 gün önce
108 gün önce
160 gün önce
183 gün önce
196 gün önce
238 gün önce
249 gün önce
272 gün önce
288 gün önce
334 gün önce
334 gün önce
348 gün önce
437 gün önce
458 gün önce
460 gün önce
464 gün önce
506 gün önce
613 gün önce
621 gün önce
812 gün önce
813 gün önce
820 gün önce
833 gün önce
869 gün önce
874 gün önce
894 gün önce
952 gün önce
953 gün önce
988 gün önce
1017 gün önce
1092 gün önce
1108 gün önce
1111 gün önce
1135 gün önce
1139 gün önce
1146 gün önce
1162 gün önce
1163 gün önce
1170 gün önce
1218 gün önce
1223 gün önce
1224 gün önce
1226 gün önce
1227 gün önce

RSS
© 2020 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=