Lütfen bekleyin..


Abdurrahman Akbulut

NEFİS TERBİYESİ…

06 Aralık 2019, 13:45

     Allah’ı tanımak için nefsimizi terbiye etmek gerekir.Tefekkürü nefsimizden başlamalıyız. Sonra afaka . Islah hareketini  nefsimizden, kalbimizden, ruhumuzdan başlamalıyız. 
    Hesaba çekilmeden nefisimizi hesaba çekmeliyiz. Sorgulanmadan kendimizi sorgulamalıyız. Ömrümüzü nereden harcadığımıza, malımızı nerden nereye harcadığıma, gençlik nimetini nerelerde tükettiğimize zamanımızı nasıl ve nerelerden harcadığımıza bakmak gerekir. Zaman mefhumu çok önemli bir sermayedir. Bu ömür sermayesini güzel işlerde, faydalı işlerde, kendimize, ailemize, çevremize, ülkemize faydalı olmaya çalışmalıyız.
  Zaman dediğin şey  Hızla Akıp gitmekte. Dakikalar, saatler, günler, haftalar, aylar yıllar birbirini kovalayarak ömür sermayemizden tükenmekte. Ebedi bir yurda, sonsuzluk alemine akıp gitmekte. Nefsimizin kötü şeylerden  ve günaha giden   yollardan korumalıyız.
     Nefis daima kötü şeyleri ister. Mal , makam, şöhret, unvan, zenginlik, evlat, apartman, araba her şeyi ister. Arzu ve  istek herkeste ve hepimizde var.  Bu fıtratın gereğidir. Bu tür şeyleri  helal dairesinden, helal kazançtan elde edilmeli. Haram yollardan elde edilirse o zaman Allah hesabını sorar. Helalında, haramında hesabını Allah  sorar elbet bir gün. Sanılmasın ki, kimse bilmiyor ve   habersizdir. Haşa unutulmuş veya onun bilgisi dışındadır. Asla,  bu tür bir düşünceye kapılmamalı. Nefis kötülüğe meyil etmemeli. Nefsin kötü , istek ve arzularına uymamalıyız.
   Helal dairesi keyfe kafi gelir. Eleştirdiğimiz konu haramdan kaçınmak, günaha girmemek, haramdan sakınmak gerekir. Nefsin terbiyesi  helal a ittiba  etmek, harama  girmekten, harama giden yollardan sakınmak  lazım. Hayata bakış açımız bu yönde olmalı. 
   Şu bir gerçektir ki, nefsini ıslah etmeyen, nefsini terbiye etmeyen bir insan başkasını ıslah edemez. Kişi daima nefsinin kötü yollardan, günaha isyana, giden yollardan korumalı.  kötülüğü  emreden şeylerle uzak durarak  mücadele etmeye çalışmalı. 
   Nefsin ıslahı, tefekkür gibi ulvi duygularla donanması için namaz  gibi, oruç gibi, bir fakiri sevindirerek  ibadetlerini yerine getirmeli.  Namaz ruha huzur verir. Mutluluk veriri. İç huzuru, aydınlık olur. Kulluk bilinci ile yaşayarak bir sorumluluk bilinicini yaşamış bir birey olarak iç huzur   bulmuş olur.
   Kalbin huzur, gönlün rahatı, kalbin ıslahı, nefsin terbiyesi namaz gibi, zikir gibi, kuran okuyarak yüce yaratanın yüceliğini tanıyarak  sorumluluk bilincini yerine getirmiş bir ruh haliyle davranmalıyız diye düşünüyorum... 
    Nefis muhasebesi yapmak durumundayız. Hayat yolculuğumuz iyimi, kötü mu gidiyor. Allah’a karşı, ailemize karşı, komşularımıza karşı ve tüm insanlara karşı  bir takım görev ve sorumluluklarımız vardır. Dolayısıyla bize karşı yapılan kötülükleri hoş karşılamadığımız gibi, nefsimize hoş gelmediği hoş görmediği gibi, başkasına da kötülüğü hoş görmemek gerekiyor. Bu anlayışla hayatın çetin mücadelesine karşı bu anlayışla yolumuza devam etmek durumundayız diye düşünüyorum. 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
131 gün önce
131 gün önce
145 gün önce
234 gün önce
255 gün önce
257 gün önce
261 gün önce
303 gün önce
410 gün önce
418 gün önce
609 gün önce
610 gün önce
617 gün önce
630 gün önce
666 gün önce
670 gün önce
690 gün önce
749 gün önce
750 gün önce
785 gün önce
814 gün önce
889 gün önce
905 gün önce
908 gün önce
932 gün önce
936 gün önce
943 gün önce
959 gün önce
960 gün önce
967 gün önce
1015 gün önce
1020 gün önce
1021 gün önce
1023 gün önce
1024 gün önce

RSS
© 2020 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=