Lütfen bekleyin..

Advert

Abdurrahman Akbulut

EN ETKİLİ ÖĞÜT ÖLÜM…

03 Aralık 2019, 14:55

Necisin? Nereden gelip? Nereye gidiyorsun? Şeklindeki soruları kendi kendimize sormalıyız. Yaratılış amacımızı öğrenmeye gayret göstermeliyiz. Bu tür şeklindeki sorular Risale-i Nur külliyatı adlı şah eserlerde okuyup cevabını öğrenmek mümkün. Konu ile ilgili merakı olan “SÖZLER” adlı kitaba müracaat edilebilir. 
Bu soruların cevabı adı geçen kitapta aynen şu şekilde ifade etmekte:” Dünya bir misafirhanedir. İnsan ise onda az duracaktır. Ve vazifesi çok bir misafirdir. Ve kısa bir ömür de hayat-ı  ebediye ye lazım olan levazımatı tedarık etmekle mükelleftir. “ ( Sözler) şeklinde ifade ederek konuya açıklık getirmiştir. Bir başka eserinde :” İnsan bir yolcudur, sebavattan (çocukluktan) gençliğe, gençlikten ihtiyarlığa, ihtiyarlıktan kabre, kabirden haşre, haşirden ebede kadar yolculuğu devam eder. (Mesnevi Nuriye.) diyerek insanın bir yolcu olduğunu uzun ve süratle ilerleyen, tükenen bir yolun yolcusu olduğunu ifade etmiştir. Bu yolculuğun çetin ve zorlu bir yolculuktur. Dağdağalı ve fırtınalı bir hayat yolculuğudur. Bunun için hazırlanmak, yol tedarikini yapmak yolcunun görevi olsa gerek. 
Dünya denilen şu içinde yaşadığımız gezegen, bir bekleme salonudur. Bir menzile gitmek için bekletilen bir salon. Bu bekleme istasyonunda kısa bir beklemeden sonra sırası gelen bir bir gidecek. Dünya hayatının 60-70 sene bilemedin 100 seneden ibarettir. Ondan sonrası ayrılık, ve gözyaşı ile biten bir ayrılık. Ölüm gerçeği yaşayarak ahiret yurduna gitmek üzere sonsuzluk yurduna yolcu ediyor veya ediliyoruz. 
Ben hep 70-80 yaşındaki ihtiyarlara şu soruyu sormuşum. “ Bunca yıl yaşadınız şu dünya hayatından ne anladınız ?” diyerek merak ettiğim konuyu anlamaya çalışmışım. Aldığım cevap :” Evlat, gördüğün şu an gibiyim. Gençlik, iş, evlilik, çoluk çocuk derken bastonla yürümeye mahkum bir ihtiyarlık anı gibi.” “ Bu eller neler yapmadı ki. Şu ayaklar nereleri gezmedi ki. Ama şu anda yıpranmış, ahreti arzulayan bir pir-i faniyim.” Diyerek geçmiş yıllarına hayıflanarak hasretli içini açsan binbir ah duyarsın. İnsan bu. Rüzgar gibi gelip geçen bir ömür. Geçmiş yıllarına hayıflanmış 70-80 yaşındaki dedeler. Onlara göre ne çabuk geçti ömür. Nereden, nasıl ve ne şekilde geçti bilinmeden bir bakıyorsunuz emekli olmuş ve hasta yatağında uzanmış, veya bir hastane yatak odasında baş ucunda çok sevdiği hanımı. Derin düşüncelere dalmış gençliğini, evlilik yıllarını, iş hayatını, deli dolu yıllarına hayıflanarak göz yaşı döken bir ihtiyar oluvermişsiniz. Bu soruyu kime sormuşsam hep aynı cevapla karşılaşmışım. 
Gerçekten de dünya ve hayatın gerçeği bu. Ev, iş, aile, çocukların geçim derdi hepsi bir arada üst üste katlanınca insanı yıprattığını siyah saçların bembeyaz olu verdiğini göreceksiniz. Çocukluk, gençlik, ihtiyarlık ve en son ölümle hayatının noktalandığını görürsünüz. 
İnsan toprağa düşen bir tohum gibi dirilmek üzere giriyor. Kabir hayatı, ahiret hayatı ve enson cennet veya cehennem gibi sonsuzluk yurduna gitmek üzere yaratılmıştır. Yokluğa gitmiyor. Fenalığa gitmiyor. Yep yeni bir hayata atılıyor. Yüz yıl önce dünyaya gelen insanlar, iki yüz  veya üçyüz yıl önce ölen insanların mezarlarını dahi nerede olduklarını bile bilmiyoruz. Bilinmiyor. Onlarda bizim gibi eş dost ve çocuk sahibi idiler. Onlar geldi ve gittiler bizler geldik. Bizler de gideceğiz yerimize başkası gelecek. Bu hayatın gerçeğidir. O halde bu gidişe hazırlanmak lazım. İmanla, Salih bir amelle kabre girmeye çalışmak lazım. Hayırlı işler yapmak, hayırlı evlat yetiştirmek, arkamızda dualar edecek, hayırlı hizmetler yapabilecek nesiller yetiştirmek amacımız olmalı. 
Milyar yıldır insanlar dünyaya geliyor ve ölümle gidiyorlar. Nice kahramanlık destanları yazan komutanlar, ilaçları yazan tabipler, insanlara şifa dağıtın doktorlar bu ölüm gerçeğine bir çare bulmadan gidiyorlar. 
O halde düşünmek lazım, Elimizden olmadan geldik ve gayri ihtiyari gidiyoruz, o halde bizi gönderen, yaşatan, sevk ve idare eden ölüm olayı ile ahiret yurduna sevk eden bir zat-i zülcelal vardır. <biz başıboş olamayız. Sahipsiz olamayız. Bizim bir malikimiz var. Bizi imtihan etmek üzere şu dünya denilen yer yüzü coğrafyasına göndermiş, bizden bir vazife isteniyor. Ona hazırlanmak, ona çalışmak insanın asli görevi vardır. En akıllı insan odur ki, ölüme ve ölüm ötesi hayat için çalışandır diyor son peygamber. Bu sese kulak vermek gerekir. Bu sesi insanların kalplerine vermek lazım. İlahi kitabımız : “ Nerede olursanız olun, sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile ölüm size ulaşacaktır.” (Nisa,78) Kabul etsek ve etmesek de ölüm hayatımızın yalın ve en gerçekçi yanını temsil etmektedir. Ölüm insan için en büyük ibret ve en etkili öğüttür. Ölüm gerçeğinden uzak olarak sürdüren hayatlar kaybolmuş ziyan edilmiş hayatlardır. Sonu da hüsrandır. 
Zalim zulmü ile, mazlum ahı ile, bu dünyadan gidiyorlar. Nemrut, Firavun, Zalim Haccac, Lavrance, Lenin,Mao, Mussolini, Tito, Çavuşesko, Hitler, Abdulnasır, Hafız Esat, Miloseviç  Saddam ve isimlerini daha sayamadığım nice zalimler. İnsanların kanına giren, insanları ağlatanlar. Tarih ve insanlık bunların zulmünün unutmayarak hep lanetle anımsayacaklardır. Bütün bunlar ve onların işbirlikçileri hesap gününde nasıl şiddetli bir azaba düçar olacaklarını yine ilahi kitaptan öğreniyoruz. 
İnsanlıktan nasibini almamış bu vahşi barbarlarda ölecekler. Allah’ın adaleti önünde hesap verecekler. Dünya kanunları belki onları yargılamadı, caydırıcı bir önlem olmadı ama, ilahi adalet gününde yakalarını kurtaramayacaklardır diye inanıyorum. 
Ölüm hiç kimseden uzak değildir. Varsın kurşun geçmez araçlarla, muhkem saraylarda oturup keyif etsinler. Fil dişi kulelerde insanların ölüm fermanlarını, plan ve projeleri çizsinler Hangi ülkeyi, nasıl ve ne şekilde işgal ederim, nasıl öldürürüm, zenginlik kaynaklarını nasıl talan ederim diye varsın düşünsünler. Katliam  planlarını ve projelerini çizsinler . Mazlum ve mustazaf insanların derdin ile ilgilenmesinler Allah onları sorgulayacaktır. O zalimler için cehennem denilen azap verici bir yer vardır. Bediüzzaman hazretlerinin dediği gibi: “ zalimler için yaşasın cehennem.” Diyerek mesrurane teselli buluyoruz.       

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
158 gün önce
170 gün önce
179 gün önce
191 gün önce
229 gün önce
233 gün önce
270 gün önce
282 gün önce
284 gün önce
516 gün önce
519 gün önce
525 gün önce
529 gün önce
530 gün önce
613 gün önce
620 gün önce
670 gün önce
794 gün önce
867 gün önce
870 gün önce
872 gün önce
878 gün önce
880 gün önce
881 gün önce
882 gün önce
934 gün önce
958 gün önce
970 gün önce
1012 gün önce
1024 gün önce
1046 gün önce
1062 gün önce
1109 gün önce
1109 gün önce
1123 gün önce
1211 gün önce
1232 gün önce
1235 gün önce
1239 gün önce
1281 gün önce
1388 gün önce
1395 gün önce
1434 gün önce
1586 gün önce
1588 gün önce
1595 gün önce
1607 gün önce
1643 gün önce
1648 gün önce
1668 gün önce
1726 gün önce
1728 gün önce
1762 gün önce
1791 gün önce
1866 gün önce
1882 gün önce
1885 gün önce
1910 gün önce
1913 gün önce
1920 gün önce
1936 gün önce
1937 gün önce
1944 gün önce
1992 gün önce
1997 gün önce
1998 gün önce
2000 gün önce
2002 gün önce

RSS
© 2022 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=