Lütfen bekleyin..


Abdurrahman Akbulut

Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Nedeniyle…

09 Eylül 2019, 12:09

   Pazartesi günü itibari ile yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlayacağız.   yavrularımız değerli öğretmenlerimizin   öncülüğünden  yeni bir eğitim ve öğretime başlayacaklar. Peygamberimiz dikkat çekici bir hadislerini burada arz etmek istiyorum. “ Bir toplumda iki zümre vardır ki, onlar ıslah oldukları zaman toplum ıslah olmuş,  İfsat olduğu zaman toplum dejenere  olmuş olur. Bu iki zümre ; Ulema ve ümeradır. Yani ilim adamları (alimler) öğretmen ve yöneticilerdir …”
   Topluma sevgiyi, saygıyı, merhameti, şefkati,  insanlığı, güzel  ahlaki ve  dürüstlüğü öğreten öğretmen ve ilim ehli kişilerdir. Değerli ilim adamları , yani öğretmen ve alimler bu durumu gözden dikkatlerden kaçırmamaları  gerekir diye düşünüyorum. Toplumu yönlendiren , insanları yetiştiren bu zümreye büyük görev ve sorumluluklar  düşer.
   Genç  beyinleri, çocuklarımızı öğretmenlere teslim ediyoruz. Eğitilsin din ilimleri ve fen ilimleri öğretilsin diye. Duyarlı öğretmenlerimiz  biliyorum ki, maddi ve maneviyatta öğrencileri  en iyi şekilde eğitiyorlar,  yine de burada bu yazıya bir sarf nazara eden öğretmen kardeşlerimiz olabilir düşüncesiyle,  bu önemli konuyu hatırlatma babından bu köşede  ifade etmek isterim. Öğretmenlerimiz Allah inancını, peygamber sevgisini, kuran ahlakını her dersin başında beş Dakka lütfen anlatınız. Bu  konuyu işleyiniz.  
    Toplum ne yazık ki, ahlaki çöküntü yaşıyor. Ahlaki yozlaşma göze çarpıyor. Günah kavramı denilen şey dikkate alınmıyor. , helal haram demeden , hırsızlık, arsızlık alıp başını gidiyor. saygısızlık, sevgisizlik, büyüklere saygı, İbadet aşkı, kulluk bilinci, Ahret inancı izah edilmiyor, gençlerin kafası karışık, yeni nesil neyin peşinde dinden maneviyattan  habersiz yetişiyor. Gençlik  bir arayış içinde bazı gençler ne yazık ki, hava  ve  hevesiyle yaşıyor, sigara, uyuşturucu, esrar, eroin, gibi kötü alışkanlıkların tuzağına düşmüş vaziyette.  gün bugündür anlayışıyla ne yazık ki  davranılıyor. 
    .  TV  programların magazin rezaletlikleri ortada.  Açıklık başını alıp gidiyor. Böyle bir toplumda yeni yetişen neslin halini varın siz düşünün. Dolayısıyla eğitim ve öğretim için  alimlere, öğretmenlere büyük görev ve sorumluluk  düşünüyor.  
    İşte yeni nesil, yeni yetişen bu gençleri memleketine, milletine ,ülkesine, dinine, maneviyatına bağlı, elleri duaya kalkan, alnı secdelere varan bir genç olmaları için, siz değerli öğretmenlerin eğitimiyle, öğretimiyle ilgilidir.  Kuran kerim ve siyer-i nebi dersleri isteye bağlı verilecek. Peygamberimizin hayatını anlatan, ahlakını anlatan ders kitabı olarak okutulacak. Cumhuriyet tarihinde bir ilkedir. Bir milattır. Bu konuyu gündemine alan, bu konunun  işlevini sağlayan başta hükümeti tebrik ediyor, sebep olan herkese  Allah ebediyen razı  olsun diyorum. İlahi kelam , peygamber hayatı anlatılacak bu okullarda bundan daha büyük bir nimet olamaz diye düşünüyorum. 
   Bu hükümetin  gerçekten iyi şeyler yaptığına inanıyorum. Seversiniz sevemezsiniz o ayrı konu.  Her yıl 40 bin, öğretmen atanması yapılıyor Eğitime, sağlığa, ekonomik kalkınmışlığa büyük önem verildiğini gözlemliyorum.  yapılan hizmetler,  Atılan adımlar yeterli mi hayır diyorum. yetmez ,  Bu millet, bu memleket  bu ülke, daha çok güzel şeylere layıktır.  daha iyiye, daha  güzele,  daha çok demokrasiye, daha çok özgürlükler konusunda adımlar atılmalı.  İnşallah daha iyiye ,daha  güzele bu memleketi bu ülkeyi  hep beraber ileri seviyelere götürelim
   
    Öğretmen, öğrenci ve veli diyalogu ile  kendi üzerine düşen göreleri  yapmalıyız. Anlatmalı.  Alimiyle, öğretmen ve öğrencisiyle, memur ve  idarecisiyle yönetici ve halk kitleleriyle  daha güzele, daha iyi durumlara götürmek elimizde. 
    Bu vesileyle, eğitim ve öğretim yılının memleketimize, milletimize,ülkemize hayırlara vesile olmasını
Diliyorum…
    
 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
5 gün önce
107 gün önce
129 gün önce
131 gün önce
135 gün önce
177 gün önce
284 gün önce
292 gün önce
483 gün önce
484 gün önce
491 gün önce
503 gün önce
539 gün önce
544 gün önce
564 gün önce
622 gün önce
624 gün önce
659 gün önce
688 gün önce
762 gün önce
779 gün önce
782 gün önce
806 gün önce
809 gün önce
817 gün önce
833 gün önce
834 gün önce
840 gün önce
888 gün önce
895 gün önce
897 gün önce
898 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=