Lütfen bekleyin..


Abdurrahman Akbulut

Çocuklarımızı Kuran Kurslarına gönderelim…

30 Haziran 2019, 15:19

Yoğun nüfus artışın olduğu bölgemizde, başıboş çocukların sokakları doldurduğu hepimizin malumu. Bundan dolayı Camilerimizde yaz kuran kursları başlamıştır.  Diyanet işleri başkanlığımız, imamlara cami görevlilerine, yaz kuran kursu öğreticiliği görevi vererek Yaz kuran kursu uygulaması başlatmıştır. 22 Haziran günü tüm Türkiye’de olduğu gibi, Batman’da da camilerde yaz kuran kursu başlamıştır. 
Bu uygulama gerçekten yerinde olan bir iş. Hayırlı bir iş. Kuran okumak, kuran derslerini vermek, hem sevaplı, hem kazançlı bir iştir. Anneler, babalar sizde evlatlarınızı her gün okula sevinçle gönderdiğiz gibi, yavrularınızı camiye gitmeyi sağlayın.. Arkamızda fatihalar okuyacak, hayır ve dua edecek evlatlar yetişmeye dikkat edelim. Sanırım anne olarak, baba olarak biz kazançlı olacağız.. evlatlarımız kazançlı çıkacak..
Evlatlarımızı, her türlü kötülüklerin şerrinden, fitnesinden, başıboşluklarından korunmanın yolu, bu çocukları camiye göndererek,  din görevlilerimize teslim ederek, onların inançlı, imanlı, ibadetli, namazlı, elleri duaya kalkan, alnı secdelere varan bir nesil olarak yetişmelerini sağlayan imamlara verelim. Onlara yardımcı olalım. Çok şahit olmuşum Camiye gelen çocukları büyükler onları azarlayarak,  camiden kovalıyorlar adeta. Camide çocuğun ne işi var, halıları kirletiyorlar diyerek bu yanlış bir düşünce ile, çocuğun camiden uzaklaşmasına sebep oluyorlar. 
Çocuklar günahsız, saf temiz onlara sahip çıkmak lazım. Bırakın çocuklar camileri doldursun, Hocalarına soru sorsun.. Kuran okusunlar. camide namaza dursun, abdest almayı öğrensin. Sonuçta onlar çocuk, ilgi bekler, sevgi bekler, öğrenmeyi bekler. Öğretmeliyiz dini, ibadeti, hayatın tüm güzel yönlerini öğretmeliyiz. çocukları yetiştirmek onlara sevgi ile yaklaşmak, onları sevmek hepimizin görevi. İmamlar da camiyi tanıtsın. 
Namaz kılmayı abdest almayı, memleket sevgisini, ülke sevgisini, millet sevgisini versin. Sevgiyi öğretsin.  Fatihanın anlamını öğrenmeli. Minarenin gölgesinde çocuklar oynasın. Cami ve cami iklimin havasını teneffüs etsinler. Büyüklerle beraber namaz kılmayı sağlayalım. Yedi yaşında namaz kılan çocuk, yetmiş yaşına kadar o alışkanlığı, o şuuru o hatırayı ömür boyu unutmaz. Çünkü, “ Küçük yaşlarda çocuğa ilim vermek, taş veya mermer üstünde nakış işlemek gibidir, silinmez.” Deniliyor. çocuklar Geleceğin bürokratları, iş vereni, işçisi, memuru olacak, geleceğin aile reisleri olacak çocukları, küçük görmemek lazım. Onlar geleceğin büyükleri. Geleceğin mimarları, geleceğin valileri ve idarecileri, geleceğin öğretmenleridirler. Onun için peygamberimiz Hz. Muhammed.(S.A.V) sokakta geçerken çocuklara selam vermiş, onlarla ilgilenmiş ve çocuklara  değer vermiştir.  
Güneydoğunun bu kavurucu yaz sıcağında değerli imamlarımızın da üstün gayretlerini unutmamak lazım. Herkes tatil yaparken, imamlarımız, değerli ilim adamlarımız camide sizin çocuklarınızın eğitimiyle ilgileniyorlar. İyi yetişsin, hayırlı evlatlar olsun diye. Çırpınıyorlar. Tatil dolayısıyla Başıboş çocukları, sokaklarda  gezen bu yavrularımızı, camiye gelmeyi, okumayı, kuran öğrenmeyi ,kuran anlamını öğrenmeyi, cami havasını, vermek dünyanın en hayırlı işidir diye düşünüyorum. Ciğerparelerimiz olan bu yavruları camiye gönderirken temiz elbiselerle, ödüllendirerek gönderelim. 
Camiyi sevdirelim, kuranı sevdirelim, namaz kılmayı, dua etmeyi, anne babaya karşı gelmemeyi, büyüklere saygıyı öğreterek, bunları öğretirken, sevdirerek, eğiterek, öğreterek severek sevdirelim ilgi vererek verelim.  sorumluluklarımızı sevdirerek çocuğun dünyasına girerek, peygamberimizin buyurduğu gibi, “ çoklarınızla çocuklaşınız..” Prensibinden hareketle sevgiyi öğretelim.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
14 gün önce
17 gün önce
19 gün önce
25 gün önce
27 gün önce
28 gün önce
29 gün önce
81 gün önce
105 gün önce
117 gün önce
159 gün önce
170 gün önce
193 gün önce
209 gün önce
256 gün önce
256 gün önce
270 gün önce
358 gün önce
379 gün önce
381 gün önce
385 gün önce
427 gün önce
534 gün önce
542 gün önce
733 gün önce
734 gün önce
742 gün önce
754 gün önce
790 gün önce
795 gün önce
815 gün önce
873 gün önce
874 gün önce
909 gün önce
938 gün önce
1013 gün önce
1029 gün önce
1032 gün önce
1056 gün önce
1060 gün önce
1067 gün önce
1083 gün önce
1084 gün önce
1091 gün önce
1139 gün önce
1144 gün önce
1145 gün önce
1147 gün önce
1148 gün önce

RSS
© 2020 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=