Lütfen bekleyin..


Nimet DAL

Dünya Devi Lukoil’in Türkiye başarısı

23 Nisan 2019, 17:29

Bölge’nin Batman’ın başarılı akaryakıt sektörlerinin başında gelen Lukoil Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölge Müdürlüğü yaptığı başarılı çalışmalarla adından sözettiriyor.
Bu hafta Türkiye’de faaliyet gösteren Yabancı Petrol şirketi devi Lukoil Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölge Müdürü Yılmaz Tüzün’ü makamında ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldık.
YILMAZ TÜZÜN KİMDİR?
22 yıldır kesintisiz akaryakıt sektöründeki başarısıyla adından sözettiren ve Batman’a ilk akaryakıt depolama tesisini kazandıran isim olan Lukoil Bölge Müdürü Yılmaz Tüzün 1971 yılında Batman’da doğdu. Batman Üniversitesi Bilgisayar Muhasebe mezunu olan Bölge Müdürü Tüzün 1997’de Aytemiz depolama tesisleri kurucu Bölge Müdürlüğü göreviyle başladı. Daha sonra Aytemiz’in Akpet ismini almasıyla bu görevini başarıyla sürdüren Yılmaz Tüzün Dünya devi Rus şirketi Lukoil’in Akpet’i satın almasından sonra bu görevine devem etti. Yılmaz Tüzün halen Lukoil Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölge Müdürlüğü görevini yürütüyor. Lukoil’in Türkiye’deki istasyonlarında 800’ü aşkın personel istihdam edilmiş durumda. Petrol sektörü camiasında sevilen ve camianın sevip saydığı isim olan Tüzün Batman’dan Lukoil’in bölgeye akaryakıt dağıtımını başarıyla gerçekleştiriyor. Genç yaşına rağmen 22 yıldır Akaryakıt sektöründe bölge müdürlüğü görevini yürüten Yılmaz Tüzün Lukoil’in Türkiye ve bölge çalışmalarıyla ilgili önemli bilgiler verdi. 


TARAFTAR KARTLA SPOR KULÜPLERİNE KATKI
Lukoil,Türkiye’nin önde gelen 6 futbol kulübü (Beşiktaş,Fenerbahçe,Galatasaray,Göztepe,Konyaspor ve Trabzonspor) ile sponsorluk anlaşması yaparak,Türkiye’de en popüler sadakat kart programını yöneten Lukoil Batmanımızın Profesyonel Lig temsilcisi Petrolspor içinde aynı uygulamayı başlatmayı planlıyor. Batman’lıların dört gözle beklediği kampanyanın başlaması durumunda Lukoil’den Petrolspor kartla alışveriş yapacak olan müşteriler hem indirimli akaryakıt alacak hemde kulüplerine destek sağlamış olacaklar. Futbol külup taraftarı ucuz yakıt alırken desteklediği takıma da para kazandırıyor. Lukoil Bölge Müdürü Yılmaz Tüzün bu konuyla ilgili de üzerlerine düşen her türlü görevi yerine getirmeye ve kentin spordaki temsilcisi olan Petrolspor’a destek vermeye hazır olduklarını belirtti. 
Lukoil Bölge Müdürü Yılmaz Tüzün Dünya devi Lukoil’in Türkiye’deki ve bölgedeki çalışmaları, Faaliyet gösterdiği ülkeler, Türkiye’de yaptığı satış, kampanyaları hakkındaki bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz.
 
“LUKOİL İsmini ; Rusya da ,batı Sibiryadaki Hanti Mansiysky bölgesinde zengin petrol yatakları ve LUKOIL’in ilk petrol kuyularının bulunduğu LANGEPAS, URAI ve  KOGALYM şehirlerinin baş harflerinden almıştır.
L : Langepas
U:Urai
K:Kogalym
 
DÜNYADA LUKOİL MARKASI
 
* Lukoil 25 Kasım 1991 de Rusya da kurulmuştur. Şirketin kurucusu ve  en büyük hissedarı Vagit Alekperov dur. Lukoil Petrol ve Doğalgaz Çıkarma ve İşleme ,petrol ve Petrokimya ürünleri ,Güneş ve Ruzgar Enerjisi üretimiyle İştigal eden dev bir şirket olarak  Dünyada 106 Bin den fazla Profesyonel çalışanı ile birlikte :  4 Kıtada ,39 ülkede milyonlarca tüketiciye ürün, enerji ve ısıtma enerjisi sağlamaktadır. Madeni yağda da 103 ülkede faaliyet göstermektedir


 
LUKOİL’İN FAALİYET GÖSTERDİĞİ ÜLKELER :
ABD,Avusturya,Azerbaycan,Belarus,Belçika,Bulgaristan,Fildişi Sahili,Finlandiya,Gana,Gürcistan,Hırvatistan,Hollanda,Irak,İspanya,İtalya,Kamerun,Karadağ,Kazakistan,Letonya,Litvanya,Lüksemburg,Makedonya,
Meksika,Mısır,Moldova,Nijerya,Norveç,Özbekistan,Polonya,Romanya,Rusya,Suriye,S.ArabistanTürkiye,Ukrayna.
 
*Lukoil ;  dünyada 6 bin den fazla istasyonuyla  yılda 79 milyon ton petrol satışı gerçekleştirmektedir. 
*Lukoil ; dikey entegre yapısıyla (Yani : Keşif-Üretim-Depolama-Pazarlama-Nihai Tüketiciye İstasyonlarında satışa kadar bütün süreci tek başına gerçekleştirmektedir-aracı fırma yok) Dünyanın en büyük 5 şirketi arasında yer almasını sağlayan en önemli husustur. 
*Lukoil ; 8 rafinerisi ile Dünya Petrol üretiminin 2% sinden fazlasını tek başına sağlamaktadır.Ayrıca Kanıtlanmış dünya petrol rezervinin 1% ine sahiptir. 
*Lukoil ; Özel Sermayeli en büyük Rus Şirketidir
 *Lukoil bütün dünyadaki Ticari faaliyetlerinde 2018 yılında 10 milyar $ net kar elde etmiştir (Kaynak : Forbes)
 
TÜRKİYE’DE LUKOİL BAŞARI ÇITASINI YÜKSELTTİ
*LUKOİL,Türkiye’de LUKOİL EURASIA PETROL A.Ş. adıyla 2006 da yılında EPDK’dan Dağıtıcı Lisansı aldı. İlk Lukoil İstasyonu İstanbul’da açıldı,2007 de Türkiye’de 42 İstasyona ulaştı ve 2007’de İzmit depolama tesisimiz hizmete girdi
Lukoil Eurasıa Petrol A.Ş. : Lukoil Grubu nun Türkiye,Azerbaycan ve Gürcistan’daki Faaliyetlerini yürüten bölgesel koordinasyon merkezi konumundadır
 
* 2008 yılında 72 adet istasyon sayısına ulaşıldı ve  Akpet network ve markasını 555 milyon $ a satın aldı.
 
*2009 yılında üstün yakıt kaliteli ECTO ürünlerinin lansmanı yapıldı
 
*2014 yılında Türkiye’nin en büyük sadakat kart projelerinden biri olan Taraftar kart Projesinin lansmanı yapıldı.
 
*2015 yılında  Taraftar Kart Projemiz ‘’Marketing Türkiye’’ tarafından en iyi 10 reklam kampanyasından biri seçildi.Sosyal Sorumluluk projeleri başladı(Okul yenilemeleri,Okul öğrencilerine kıyafet-kitap tedariği vs) .
 
*2016 yılında ilk sosyal medya kampanyası olan ‘’Top Sende’’ yapıldı ve Sosyal sorumluluk projelerimiz ‘’Altın Varil ‘’ ödülünü aldı ve yine 2016 da Türkiye’deki 10 yıl kutlaması gerçekleştirildi.
 
*2018 yılında tüm istasyonların LUKOİL markalama süreci gerçekleştirildi ,Konyaspor ile de resmi forma sponsorluğu sağlandı, Doldur-Geç sistemi ile İstasyonlarımızda bir platform üzerinden yakıt alabilme imkanı entegre edildi.


 
ÖZETLE TÜRKİYE’DE LUKOİL :
1.)    600 istasyonumuz ile yılda 40 milyon defa müşterilerimize’’ Hoş Geldiniz’’ diyoruz.
 
2.)    300 bin m3 kapasiteli 8 adet depolama terminalimizde 32’den fazla dağıtım şirketine ikmal hizmeti vermekteyiz.
 
3.)     7.620 m3 kapasiteli  5.Adet Lpg Depolama Tesisi,1 adet 4 bin m3 kapasiteli Uçak Yakıt Depolama tesisi,1 adet 40 bin ton kapasiteli Madeni Yağ üretim ve Depolama tesisine sahibiz
 
4.)    Türkiye’deki istasyon sayısına göre akaryakıt hizmeti sunan 94 şirket arasında 5.sıradayız
 
5.)    EPDK Verilerine göre Lukoil Grubu,Türkiye pazarındaki dizel yakıtın 25% ini tedarik etmektedir.Yani Türkiye’de tüketinen Dizel yakıtlatın 1/4  ü Lukoil e aittir
 
6.)    Lukoil,Türkiye’nin önde gelen 6 futbol kulübü (Beşiktaş,Fenerbahçe,Galatasaray,Göztepe,Konyaspor ve Trabzonspor) ile sponsorluk anlaşması yaparak,Türkiye’de en popüler sadakat kart programını yönetmeyi başarmıştır.yani 6 futbol kulübü ile eş zamanlı anlaşması olan tek akaryakıt şirketidir.( Lukoil Futbol Kulüpleri Sponsorluğunda hem müşteriye hem de futbol kulübüne ciddi Oranlarda para kazandırmaktadır, Futbol külup taraftarı ucuz yakıt alırken desteklediği takıma da para kazandırıyor.
 
7.)    Lukoilin söz konusu  çalışmalar öncesi Türkiye pazarındaki marka bilinirliğini 1%’den 87%’ye yükselterek ,Türkiye’nin en genç büyüyen akaryakıt şirketidir.
 
8.)    Lukoil ‘’Okul Öğrencilerine Yardım’’ projeleri yürütmektedir ve etkili iletişim çalışmaları sayesinde sosyal sorumluluk projesini 10 milyondan fazla kişiye duyurmuştur.
 
9.) Farklı müşteri gruplarına hitap eden SADAKAT KART programlarımızla ; Lada Kart,Opet Kart,Arkas Kart ,Denizbank Taraftar Kart,Doc’s Club Kart,Tesk Kart,ÇOSB Kart,Paraankara Kart,Tariş Üzüm Birlik Kart, Denizbank Üretici Kart,Yapıkredi Verimli Kart,Ziraat Bankası Başak Kart,Şekerbank Hasat kart,BTSOBİZ Kart,Yenimahalle Halk kart ile İstasyonlarımıza binlerce yeni müşteri getiriyoruz.
 
10.)  Akaryakıta gelecek olan her zam ve indirimden önce 1 milyona yakın müşterimize SMS ile bilgi veriyoruz .Böylece müşterilerimizin bütçelerine binlerce liralık katkı sağlayıp müşteri sadakati oluşturuyoruz.
 
11.)  Firmaların akaryakıt giderlerini kontrol altına alan ve firma araç sürücülerinin hiçbir ödeme yapmadan,fatura beklemeden,aracından inmeden akaryakıt almalarını sağlayan son teknoloji ile desteklenmiş ARAÇ TANIMA SİSTEMİ’ne sahibiz
12.)  Lukoil  , Türkiye’nin en hızlı büyüyen Akaryakıt Şirketi Olma Nedeni ?
                 ÇÜNKÜ LUKOİL ;
                 En Güvenilir,
                 En Şeffaf ,
                 En Ulaşılabilir,
                 En Yenilikçi   İŞ ORTAĞIDIR…      

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
1026 gün önce
1206 gün önce

RSS
© 2021 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=