Lütfen bekleyin..


Abdurrahman Akbulut

BAHAR BİR DİRİLİŞTİR.

15 Nisan 2019, 13:38

   Bahar mevsimin gelişi  bize,  yeni bir baharın  dirilişini  gösteriyor. Tabiat  canlanıyor. Bitkiler ağaçlar süsleniyor, çiçekler açılıyor, tohumlar  filizleniyor. Tabiat yeni bir hayata merhaba diyor.  Bahar mevsiminde renge renk  çiçeklerin  açılması  bir dilişi simgeliyor.
  Bundan dolayıdır ki, eskiler 21 Mart ayına girdiği zaman baharın geliş bahar bayramı olarak anmışlardır.  Nevruz bir bahar bayramıdır.   Baharın geliş diye isimlendirilmiştir. Farsça bir kelime olan  nu roz= yeni gün anlamına geliyor.   Sonradan  nevroz adını almıştır. Bir  bahar bayramı olan Nevruz  ne yazık ki,  her yıl olduğu gibi sadece  Türkiye’de bu gün  kana bulanıyor. Kaosa, çatışmaya, araçların yakılmasına , esnafın dükkanın camını indirilmesine sebep oluyor.
   Nevruz bir dini bayram değildir. Dini  muhtevası  yoktur.  İslam’da,   iki önemli dini bayramı  vardır, Mübarek kurban bayramı  ve  Ramazan bayramı.  İki milyar Müslüman bir kitlenin heyecan ve aşkla   kutladığı  din iki bayramdır. Bunun  dışında kutlanan bayramlar dini değildir.
    Bahar bayramı  bizi tefekküre sevk etmeli.  Yeni baharın gelişi,  yer yüzü coğrafyasının renge  renk çiçeklerle, desenli motifli , harika bir dekorasyon şeklinde ağaçları renklendiren,  Allah’ın  bu harika sanatları   eserleri  üzerinde düşünerek  ilimle, tefekkürle düşünerek,  imanımızı kuvvetlendirmeliyiz. Bu sanat eserleri  bize ;  yüce Allah’ın vahdaniyetine, vacibul  vücuduna, kudretine, azametinin yüceliğini,  birliğini,  kudret ve azametini  gösteriyor.   Baharı bu anlayış ve inançla, baharı bu gözlemlerle kutlanmalı.  Baharın gelmesiyle, yeşillenen , çiçeklerin açılması, ağaçların bir gelin misali çiçeklerle  süslenmesi , Allahın bu eserlerini  düşünerek bizim  İmanımızı   kuvvetlendiren sebepler olarak  görmeliyiz.. 
  Tefekkürü  önce  nefsimizden başlayarak,  bu tefekkürü  namazla ibadeti ile, dilimizle zikir gibi, bize takdim edilen  nimetleri  düşünerek vereni düşünerek, şükranlarımızı sunmalıyız.  Tefekkür ve teşekkürü yaratanımıza  bu şeklide yapılabilir.   sonra afaka sunmalı.  İmanın kuvvet bulması noktasında,  şu muhteşem bahar mevsiminde,  Allah’ın sanatları  hakkında düşünerek,  ne mükemmel yaratılmış, ne güzel yaratılmış Allah’ım ! senin bu harika sanat eserlerin,  senin güzel  bir sanatkar olduğunu gösteriyor.  Bir çiçeği yaratabildiği gibi,  bütün çiçekleri yaratabilir, bir baharı yarattığı gibi bütün bahar mevsiminde bütün ağaçları süsleyebilir.  Kainatta bulunan  Bu esereler  O zat-i zülcelalin, kudret-i hakimin kuvvetini, gücünü, yaratıcılık vasfını gösteriyor. Baharı  anarken, nevruzu anarken bu  şeklinde insanı tefekküre götürmeli.  İmanının  kuvvetlendirmeye götürmeli. 
   Baharın dirilişini, baharın gelişini  nevruzu  bu inançla kutlamalı.  bu iman şuuruyla, iman  gözüyle bakmalı.  Her bitki bir tohumdur . O tohumdan  yaratılmış,  toprağa girilmiş baharın gelmesiyle diriliyor. 
    İnsanoğlu da  bir tohumdur.  Topraktan yaratıldı , toprağa girecek  ve tekrar topraktan yaratılarak  dirilecektir.  Olaya  bu şekilde  bakmak gerekiyor diye düşünüyorum. İnsan bu kainat sarayına bir gaye ve amaç için gönderilmiş harika bir varlıktır.  Ölüm ve ölüm ötesi hayat için yaratılmış ölümle ebedi bir hayata gidiyor. Hiçliğe, yokluğa gitmiyor. 
      Her baharın geliş bir dirilişi gösteriyor. Allah’ın yüceliğini, kudret ve yaratılışını gösteriyor. Kainatta hiçbir şey kendi kendine var  olmamış ve hiçbir şey yokluğa gitmiyor. Demek ki, biri sevk ve idare  ediyor. Hayatı bu anlayışla anlamak, okumak ve  hayatımıza yön vermek gerekiyor.  Bu inançla bu düşünce ile hayata bakan , hayatı düşünen, kendini ebedi bir hayata hazırlayan insan mutlu olur, başkasına da mutluluk verir. İnsan bu ideal ve misyon ve vizyonla yaşamalı… 

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
15 gün önce
42 gün önce
191 gün önce
199 gün önce
390 gün önce
391 gün önce
399 gün önce
411 gün önce
447 gün önce
452 gün önce
472 gün önce
530 gün önce
531 gün önce
566 gün önce
595 gün önce
670 gün önce
686 gün önce
689 gün önce
713 gün önce
717 gün önce
724 gün önce
740 gün önce
741 gün önce
748 gün önce
796 gün önce
802 gün önce
804 gün önce
805 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=