Lütfen bekleyin..


Abdurrahman Akbulut

ENGELLİLER GÜNÜ…

07 Aralık 2018, 13:40

    3 Aralık dünya engelliler günü olarak kutlanılıyor. Herkesimden kurum ve kuruluşlardan,  sivil toplum örgütlerden, günün anlam ve önemini anlatan yazılar ve  mesajlar verilmekte... Ne yazık ki, bugün ABD Suriye’de yüz binlerce insanı öldürüyor, sakat bırakıyor engelli duruma getirerek  ömür boyu engelli bir hayata mahkum etmekte... Rusya Suriye’de ,ABD Irakta, milyonlarca insanı öldürmekte, yaralamakta ömür boyu engeli hayata mahkum emekte. İsrail terör devleti Filistinlileri öldürmekte orantısız güç kullanarak insanları sakat bırakmakta, ve o insanları  ömür boyu engelli duruma getirmekte. Suudi vahhabi devleti Yemende yüz binlerce çocuk kadın,  erkek, sivil ve masum insan demeden öldürmekte, aç bırakmakta, Uçakların bombalarıyla yaralamakta ve ömür boyu engeli bir hayata mahkum etmekte.
   Ne yazık ki böyle gaddar , vahşi,  acımasız bir dünyada yaşıyoruz. Hani hak ve özgürlükler, hani adalet ve insan hakları. Ne yazık ki insan  hakları lafta kalmakta…. Dünya Engeliler günü ilan dilmiş  neyime . Bugün dünyada bir milyar insan engelli insan var. Ruhen ve bedenen engelli var. ENGELİLERİN EN TABİİ HAKLARINI İslam vermiştir. 
     İnsan şu kainat sarayında yaşayan en değerli bir varlıktır. Ruhen bedenen Engelli olmak, ayak, göz, her hangi bir organından mahrum olmak o insanın eksik olduğu anlamına asla gelmez. İnsan Allah’ın bir kuludur. Allah c.c onu yaratmış, ona şekil vermiş ,her türlü donanımla, yetenekle donatılmış yaratılmışların en harikasıdır.    
      İnsan ALLAH’IN bir  mülküdür, malik o, yaratan  o, şekil ve renk veren o.  Biz kendi kendimize yaratılmamışız ki, Biz kendi isteğimizle erkek veya bayan olarak  dünyaya gelmedik ki. Bu harika sanat eseri olan insan, bilgi donanıma sahip olan insan,  kendi kendine var olması düşünülemez. Akıl hiçbir varlın kendi kendine var olması mümkün değil. Akıl bunu kabul etmez. Dolayısıyla insanın bir yaratıcı olması lazım.   inancımıza göre; O  Halık-ı  Zülcelal olan yüce Allah’tır. demek ki, O bizim malikimiz, O bizim yaratıcımız olan Allah, Kudret kalemi ile kainatı sevk ve idare den O . malik mülkünde istediği tasarrufu yapabilir. Dünya bir imtihan yeridir. Hayattan, ömürden, gençlikten, maldan, makam ve unvandan bendimizle bir imtihandayız.  
     İnancımıza göre değil bir insanı öldürmek, sakat bırakmak, bir karıncaya dahi eziyet vermekten kaçınması gerekir. Mevlana Celale din-i Rum-i  nın dedi gibi ‘’ bir karıncaya ulu nazarım vardır.’ Diyo. Böyle bir inancın  mensubuyuz.. İnsan kainatın küçük bir numunesidir. Engellilere yardım etmek, korumak,  kollamak, yardımcı olmak İslam’ın temel ilkelerinden yer alır.
     Şu hayat-ı dünya sahrası bir meydan ı imtihan yeridir.  Her insan ansızın bir gün engelli olmaya mahkumdur. Bir anlık dalgınlık, bir anlık öfke ile ömür boyu yatağa mahkum engelli olma duruma düşenleri görmüşüz. Bir trafik kazasında, sinirlerine hakim olmayan biriyle kavga eden,   kavgada yaralamada engeli duruma düşenlerin sayısı az değildir.   
    Engeli olmak bir noksanlık  sayılmamalı. Gözlerinde ama olan nice engellilerin büyük işleri başardıklarına başarılı çalışmalarına  başarılarından dolayı  imza atanlar bu ülkede sayıları  az değildir. Engelliler bu milletin emanetidirler. BU emanete saygı göstermek, hürmet etmek büyük erdemliktir. Batman  Belediyesinin engelli kardeşlerimize tekerlekli sandalye hediye ettiklerini gazetelerde okudum.  şahsım adına belediye yetkililerine  teşekkürlerimi sunuyorum. Sevaplı bir hayır işlemişler. Takdir ediyorum. Allah razı  olsun diyorum.
      Bugün Ülkemizde büyük oranda ne yazık ki, engeli kardeşlerimiz var. Onlara sahip çıkmak, saygı göstermek, onlara karşı insani yardımlarımızı esirgememek , bir Müslüman olarak , bir insan olarak  hem insani hem de İslami  asli  bir görevimizdir.

        
     

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
102 gün önce
118 gün önce
164 gün önce
164 gün önce
178 gün önce
267 gün önce
288 gün önce
290 gün önce
294 gün önce
336 gün önce
451 gün önce
642 gün önce
643 gün önce
650 gün önce
663 gün önce
699 gün önce
703 gün önce
723 gün önce
782 gün önce
783 gün önce
818 gün önce
847 gün önce
922 gün önce
938 gün önce
941 gün önce
965 gün önce
969 gün önce
976 gün önce
992 gün önce
993 gün önce
1000 gün önce
1048 gün önce
1053 gün önce
1054 gün önce
1056 gün önce
1057 gün önce

RSS
© 2020 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=