Lütfen bekleyin..


Nimet DAL

SEÇİME DOĞRU!...

22 Haziran 2018, 14:08

Çifte Seçime sayılı günler kala meydanlardaki siyasi çekişme ve rekabet artık yerini büyük bir heyecana bırakıyor.

Pazar günü dananın kuyruğu kopacak.

İlimizi 4 yıl temsil edecek milletvekillerini hem de Ülkemizin Cumhurbaşkanını belirleyeceğiz. Batman bu dönem TBMM’ye 5 vekil yollayacak. Türkiye Yeni bir sisteme geçiyor, Cumhurbaşkanlığı sisteminin ilk seçimi bu Pazar yapılacak. Son 1 aydır takip ettiğiniz kadarı ile heyecanlı bir kampanya izledik.

Bölge’nin güçlü partisi olan HDP Cumhurbaşkanı adayları Selahattin Demirtaş’ın Cezaevinde olması rağmen Yoğun bir seçim çalışması yürütüyor.

İlk turda Bölgemizde Muharrem İnceye pek destek çıkmazsa bile seçimin ikinci tura kalması durumunda CHP adayı Muharrem İnce’ye HDP lilerden muhtemelen destek gelecektir.

Şu anda Akparti Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’da bölgede en fazla desteği alan liderler arasında yer alıyor.

HDP’den sonra Batman’da 2. parti olan Akparti Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan ilk turda ipi göğüslemek istiyor.

 Batman’daki seçmenin nasıl bir karar vereceğini herkes merak ediyor. Zira Cumhurbaşkanı ile Milletvekili adayları arasında oy açığı çıkması durumunda da Batman teşkilatında da ciddi bir sıkıntıya neden olabileceğini düşünüyorum. Çünkü halk Erdoğan’a oy veriyor. Vekillere düşük bir oy çıkması durumunda işler çok karışacak gibi gözüküyor…

Batman’daki adaylara dönecek olursak, Akparti’de Ataullah Hamidi’nin aday gösterilmemesi nasıl bir etki göstereceğini herkes şimdiden merak ediyor. Çünkü Batmanın Mimari arasında gösterilen Ataullah Hamidi 7 Haziran seçimlerinin yenilenmesinden sonra Akparti’nin Batman’daki oylarını 20 binden fazla artırmıştı. Akparti’ye ciddi bir heyecan getirmişti.

Yine Hüdapar’ın  seçime bağımsız girmesi, Saadet Partisinde Faris Özdemir gibi faktörler göz önüne alındığında Batman’da Akparti açısından sıkıntılı bir seçim olacağını sanıyorum.   

Örneğin  AK partiden oy olabilecek Faris Özdemir’in Batman’da ciddi bir tabanı var. Raman aşiretinin liderleri arasında yer alan Faris Özdemir Batman’da saadet partisine ciddi bir heyecan getirmiş durumda. 20 Binin üzerinde bir oy hedefliyorlar.

Akpartinin 1. sırasındaki Ziver Özdemir’de geçmişte hiçbir şaibeye karışmaması ve dürüstlüğüyle Akparti’ye elbette artısı olacaktır. Geçmişten bu yana Partinin içinde yer alan Ziver Özdemir’le birlikte Murat Güneştekin’de partiye güç katmıştır.

Diğer bir taraftan da Batman eski Belediye başkanı rahmetli Salih Gök’ün oğlu olan Dr. Aydın Gök’ünde ciddi bir çalışma içinde olduğunu görüyoruz. Hüdapar Batman’dan bir milletvekili çıkarmak için adeta seferberlik ilan etmişçesine kapı kapı dolaşarak Batman halkının desteğini istiyor.

 

 Türkiye’de yeni kurulmasına rağmen İyi partiye bir heyecan getiren Genç İş adamı Kısmet Çelik’ide unutmamak lazım. Kısmet Çelik siyasette yeni olmasına rağmen kentte iyi bir çalışma yürütüyor.

 CHP’nin 1. sıra adayı Ayhan Işık’ta Kozluk’un eski Başkanlarından, Ankara’da mütahitlik yapıyor. Onunda aday olması ile birlikte CHP’ye bir hareketlilik geldi.

Seçime sayılı günler kala HDP 5-0’dan sözederken, Batman’daki seçmenin MHP’li Cumhur ittifakına nasıl bir yaklaşım göstereceğini bizlerde merak ediyoruz.

 Kamuoyunda konuşulanlara göre Saadet Partisinin, Hüdapar’ın, İyi partinin ve CHP’nin adaylarının Akparti’den oy alacağı konuşuluyor. HDP’de Batmanda aldığı 177 bin oyu 200 bine taşımayı hedeflemiş durumda.

Benim şahsi kanaatim HDP’nin barajı aşması durumunda HDP 4 vekil, Akparti 1 Vekil, aşmaması durumunda ise 3 Akparti, 1 Saadet ve 1 Bağımsız aday Aydın Gök’ün seçilmesi olasıdır.

Sonuç ne olursa olsun memleketin huzuru, birlikteliği ve barışının herkes kıymetini bilerek hareket etmelidir.  

Evet,  artık birkaç gün kaldı seçime.

Bugüne kadar genelde sakin bir seçim çalışması yaşadık. Bu sakinlik ve olgunluğu seçim günü ve sonrasına da yaymalıyız.

Halk kimi tercih ederse etsin, herkes kaderine razı olmalıdır.

Kimse haram oylara tevessül etmemelidir.

Kimsenin afişine, bayrağına müdahale etme, yırtma, yakma hakkına sahip değildir.

Kimse rakip partililere küfür ve hakaret etme özgürlüğüne sahip değildir.

Demokratik bir ortamda yapılacak olan seçimde herkes kaderine razı olacak.

Artık söz seçmende diyebiliriz.

 Liderler konuştu.

Şimdi seçmen konuşacak.

Tüm liderleri ve partilileri seçmenlerin iradesine saygı göstermeye davet ediyorum. Tüm adaylara başarılar diliyorum.

Barış ve kardeşlik içinde bir seçim yaşanmasını diliyorum..

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
1206 gün önce

RSS
© 2021 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=