Lütfen bekleyin..


Abdurrahman Akbulut

8 MART DÜNYA KDINLAR GÜNÜ.

09 Mart 2018, 10:28

Dünya kadınlar günün tarihçesi : 8 Mart 1857 tarihinde ABD nın Newyork kendinde 40 000 dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak, polislerin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, ardından da çıkan yangından kadın işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçmaması sonucu , çoğu kadın 129 işçi can verdi. Cenaze törenine on bin kişi katıldı.

26, 27 ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2 Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslar arası sosyalist kadınlar konferansı ) Almanya sosyal demokrat partisi önderlerinden, Clara Zetkin 8 mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikasındaki yangında ölen kadın işçilerin anısına, 8 Mart dünya kadınlar günü olarak anılması önerisi getirildi ve öneri oy birliği ile kabul edildi.

1921 yılında Moskova’da 3 cü kadınlar konferansında gerçekleşti. 1960 yılında ABD de anmaya başlamasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. 16 aralık 1977 yılında BM (Birleşmiş milletler) 8 mart dünya kadınlar günü olarak kabul edildi.

Türkiye’de ilk kez 8 Mart 1921 yılında dünya emekçi kadınlar günü olarak kutlanmaya başlandı.Kaynak:(Özgür ansiklopedisi. Google.)

8 Mart dünya emekçi kadınlar günü, tüm dünya emekçi kadınların kutladığı uluslararası bir gündür. Belirli bir milletin değildir. Dikkat buyurun, Türkiye’de her kesimden sosyalist, liberal, demokratlar ve her sivil toplum kuruluşları bu günü “ dünya emekçi kadınlar günü” olarak kutlama taraftarıdırlar. Ve kutluyorlar, kutlamalıdırlar. Bugünü sadece belirli bir kesim kendine mal etmemeli. Ezilen haksızlığa uğrayan , şiddet ve zulme maruz kalan kadınların günü her vicdan ve adalet anlayışına sahip insanlarımızın bu günü kutlamalıdırlar.

Kadına hayat hakkı veren İslam’dır. İslam’ın evrensel değerleridir. İslam’la tanışan ve İslam’ı yaşayan herkes bu dinde hayat bulur. Sosyalist ülkelerin ne hale geldiklerini, demir perde ülkelerin manevi yönden ne vahim hale düştüklerini ve ne hale geldiğini SSCB dağılmadan önce hep birlikte gördük. Sosyalizm kadına hayat hakkı vermiyor. 1990 yılında yeni bağımsızlıklarını kazandılar. Sovyet Rusya’nın sosyalsizimle ne hale geldiklerini gördük. Sosyalizm bu Müslüman milletin derdine çare olamaz. Bu Müslüman milletin sıkıntılarına çözüm olamaz. Hala birileri sosyalizmin sevdalısı oluyor. Sosyalizm sistemi iflas etmiştir. kendisi çökmüştür. Birileri yeniden onu ihya etmeye çalışıyor. Ne sosyalizm ne kapitalizm hiç kimseye refah, huzur getirmemiştir. Müslüman millete sosyalizm fıtratına terstir. İlahi fıtrata ters. '' Din afyondur diyor'' diyor Lenin. şimdi dini sosyal hayattan çıkardığın zaman o hayat çöküyor. Din hayatın hayatı ve hayatın ta kendisidir. Din dünya ve ahretin saadetini temin ediyor.

Dünya kadınlar günün tarihçesini yukarda arz ettim. Yıllar yılıdır, Kadına şiddet , baskı, taciz ve tecavüz ne yazık ki önlenebilmiş değildir. Çare ve çözüm getirememiştir. Çünkü din, iman, ibadet manevi ahlak gibi değerlerden uzak bazı insanların kadına her türlü haksızlığı, şiddeti ve zulmü işlediklerini ibretle ve nefretle görüyoruz..

İslam ahlakından uzak, manevi değerlerden habersiz, kadın hakkını hukukunu bilmeyen bazı insanılar ne yazık ki ,bu şiddeti elleri öpülesi analara reva görmekte. BU şiddet, baskı, taciz ve tecavüz İslam dinin iman esaslarına ters düşer. Bu anlayış İslam’la Bağdaşmaz.

İslam kadına değer vermiştir. İslam’a göre kadın anadır.” Cennet anaların ayakları altındadır.” diye beyan eder. Bu anlayışı ne sosyalizmde ne kapitalizm de ne komünist sistemlerde görmek mümkün değil. İslam'ın kadına verdiği değer, hiç bir beşeri sistemde vermemiştir. insanlık , Hz.. Muhammed'in (A.S) beyan etmiş olduğu mesaja muhtaç. Ahlaki prensiplere muhtaç . İslam ahlakından uzak bir anlayışta olduğu için bugün kadınlar eziliyor. Kapitalizm de kadın reklam aracı haline getirilmiştir. bayanın çığlıklarına sessiz kalmamak lazım. Nerede bir şiddet, baskı, taciz tecavüz oluyorsa bilin ki o memlekette İslam ahlakı yok demektir..

İslam şuurunu, gerçek manada İslam'ı doğru anlaşılır bir biçimde İslam'ı anlamak, anlatmak, yaşamak lazım. Sosyal enternasyonalin anlayışı ile değil, batıdan ithal edilen zihniyetle değil. Allahın emrine göre , peygamberin sünnetine göre kadın haklarını savunmak, gerekiyor. İslam’a müracaat , etmek gerekir diye düşünüyorum.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
48 gün önce
75 gün önce
117 gün önce
224 gün önce
232 gün önce
423 gün önce
424 gün önce
431 gün önce
444 gün önce
480 gün önce
484 gün önce
504 gün önce
563 gün önce
564 gün önce
599 gün önce
628 gün önce
703 gün önce
719 gün önce
722 gün önce
746 gün önce
750 gün önce
757 gün önce
773 gün önce
774 gün önce
781 gün önce
829 gün önce
835 gün önce
837 gün önce
838 gün önce

RSS
© 2019 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=