Lütfen bekleyin..Çocuklarda Üfürüm: Masum mu? Suçlu Mu?

06 Ağustos 2019, 17:01 - Okunma: 377

Batman Medical Park Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Osman Turak ''Çocuklarda Üfürüm'' ile ilgili bilgiler verdi. Üfürüm; kan akımındaki bozulmaya bağlı oluşan ses titreşimlerinin göğüs duvarına yansıması ve bunun stereoskopla duyulmasıdır. Çocuklularda üfürüm duyulması toplumda sık görülen ve ebeveynleri oldukça tedirgin eden bir durumdur.

 Üfürüm, çocuk doğduğu andan itibaren erişkin çağa ulaşana dek değişik nedenlerle duyulabilir.  Üfürüm bir hastalığın sonucu olabileceği gibi hastalık olmadan da duyulabilir ki; bu duruma “Masum Üfürüm” adı verilir. 
MASUM ÜFÜRÜMLER NEDİR? , GERÇEKTEN MASUM MUDUR? 
Kalp hastalığı olmayan sağlıklı çocukların yaklaşık yarısında herhangi bir dönemde mutlaka masum nitelikli üfürüm duyulur. Bu üfürümler her yaşta duyulabilse de, en sık duyulma yaşı 2-5 yaş arasıdır. Masum üfürümler, kalbin çalışması sırasında oluşan doğal titreşimlerdir. Erişkinlere göre çocuklarda göğüs duvarı ince olduğu için masum üfürümler daha sık duyulur. Bu üfürümler hafif şiddette seslerdir. Çocuk büyüdüğünde ve göğüs duvarı kalınlaştığında bu sesler azalır ve zamanla kaybolur. Kalbin daha hızlı çalışmak durumda olduğu yüksek ateş, tiroit bezinin fazla çalışması, kansızlık, egzersiz gibi durumlarda masum üfürümlerin şiddeti ve duyulma olasılığı artar. Masum üfürümler için herhangi bir tedavi gerekmez. Bu çocuklar her türlü sporu yapabilir ve aktivitelerinin kısıtlamasına gerek yoktur. 
KALP HASTALIĞINA BAĞLI ÜFÜRÜMLER 
Hastalığa bağlı üfürümler kalpteki doğumsal delikler, kapaklardaki veya damarlardaki darlıklar ya da kapak yetmezliklerinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu tip üfürümlere “Patolojik Üfürüm” adı verilir. Patolojik üfürümü olan çocuklar altta yatan kalp hastalığına göre değerlendirilir. Kalpteki delik ve darlıklara bağlı üfürümler çocuk doğduktan sonra altta yatan hastalık tedavi edilmediği sürece duyulmaya devam eder. Bu çocuklar mutlaka periyodik olarak takip edilmedir. 
HANGİ DURUMLARDA ÜFÜRÜM TEHLİKELİ OLABİLİR?
Göz kapaklarında veya vücutta şişme
Nefeste daralma
Ellerde – dudaklarda morarma
Parmak uçlarında çomaklaşma
Sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme
Çarpıntı 
Eski aktivitelerini yapmada zorlanma
Kilo alamama ya da ödem nedeniyle istemsiz kilo alma
Tansiyonda yükselme ya da düşme
Bayılma
Yukarıdaki belirtilerde eşlik ediyorsa üfürümünün bir kalp hastalığına bağlı olma olasılığı artar. Bu durumlarda aile mutlaka uzmana danışmalıdır. Üfürümün sebebi kalp muayenesi ve kalbin görüntüleme teknikleri ile araştırılması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra üfürüm masum mu? suçlu mu?  sorusu aydınlatılır.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman'da Koronavirüs hasta sayısında yaşanan ciddi artışın yanı sıra y..
Batman merkezde ikamet eden 17 yaşındaki Sinemgül Yarba, yakalandığı hastal..
Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Akyar Köyü küme evlerinde bulunan bir bina ..
Batman 'da son bir haftada korona virüs vakalarında artış yaşanmasına r..
Batman Bölge Devlet Hastanesinde tedavi edilen 46 yaşındaki Delal Altunkayn..
Özel Batman dünya hastanesinde göz kliniğinde tedavi olan vatandaş hem kata..

RSS
© 2020 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=