Lütfen bekleyin..Baş Ağrısı deyip geçmeyin..!

29 Ocak 2019, 12:03 - Okunma: 472

Batman Medical Park Hastanesi Nöroloji Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nuri AYDIN 'ın '' Baş Ağrısı '' hakkında önemli bilgiler verdi. Dr. Aydın açıklamasında "Baş ağrısı insanların sıklıkla yaşadığı veya duyduğu bir sağlık sorunudur. Baş ağrısının nedenleri arasında çok sayıda sebep bulunur. Bu yazımızda bu sebeplerinden bir kaçına değinmiş olacağız.

Baş ağrısı toplumun genelinde sıkça rastlanılan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Baş ağrılarının tek bir sebebinin olduğunu söylemek mümkün değildir. Baş ağrısı başın herhangi bir yerin olabileceği gibi ve kafatası derisinde ve yüz kısmında da olabilir. Ayrıca uzun süreli olan baş ağrıları olduğu gibi saatlerce süren baş ağrısı türleri bulunur.

Eğer baş ağrısı beyin ve vücutta bulunan her hangi bir hastalıktan dolayı meydana geliyorsa bu ağrılar ikincil baş ağrılarıdır. Baş ve boyun yaralanmaları, beyin hastalıkları, beyin tümörleri, beyin basıncının yükselmesi, beyin enfeksiyonları ve sinüzit ikincil baş ağrılarına neden olabilecek hastalıkların başında gelir. Burada belirtmek gerekir ki baş ağrısı her hangi bir hastalığa bağlı olmadan da kendiliğinden oluşabilmektedir. Baş ağrılarının çoğunluğunda beyindeki bir sorundan kaynaklanmaz.

Baş ağrılarının çoğunluğu migren, gerilim baş ağrısı gibi sebeplerinden oluşur. Nöroloji muayenesi ile bu ağrılar tespit edilebilmektedir. Baş ağrısına sebep olan sinüzit, burun eğriliği, burun eti, alerjik rinit gibi durumlar KBB muayenesi ile tespit edilir. Ancak bu alandaki problemler baş ağrısı nedenleri arasında görülmez.

Hipertansiyon, metabolik bazı durumlarda baş ağrısı meydana gelebilmektedir. Kullanılan kalp, mide, astım ve KOAH ilaçları da baş ağrısına neden olur. Eklemsi hamile olan kadınlarda uzun süre geçmeyen baş ağrısı yapabilmektedir. Bu durum gebeliğin 4-5 aylarından sonra gelişme gösterir.

Kronik Baş Ağrısı Nedir?

Eğer baş ağrıları 15 günden fazlasını sürüyorsa bu ağrılar artık kronikleşmiştir diyebiliriz. Genel olarak toplumda yüzde 2’lik çoğunlukla orta yaş grubu ve kadınlardan oluşan kesimde kronik migren hastalığı bulunmaktadır. Ergenlik döneminde sürekli baş ağrısı sorununda yirmi yaş dişlerinin etkisi büyük olur. Baş ağrılar hafife alınmayacak kadar ciddi bir sağlık sorunudur. Eğer geçmeyen baş ağrınız varsa bu durumda mutlaka doktorunuza görünüp muayene olmanız gereklidir.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman Medical Park Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Osman TURAK '..
Gercüş Devlet Hastanesi yeni yerine taşınıyor. Yapımı tamamlanan 30 yatak k..
Batman İl Sağlık Müdürlüğü Uyuşturucu bağımlılığına dikkat çekmek ve vatand..
Medical Park Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Rezan GERGİN Anemi hastalığıy..
Batman Medical Park Hastanesi Nöroloji Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nuri Aydı..
Batman Bölge Devlet Hastanesinde gerçekleştirilen başarılı ameliyatla kanse..

RSS
© 2019 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=