Lütfen bekleyin..



‘Hızlı Tren Hattı projesine Batman’da dahil edilsin’

10 Ekim 2017, 17:58 - Okunma: 381

HDP Batman Milletvekili Mehmet Aslan, TCDD’nin Malatya-Elazığı-Diyarbakır hızlı tren hattı projesine Batman’ın da dahil edilmesi gerektiğini soru önergesi ile verdi. Aslan’ın yaptığı soru önergesi şöyle “Malatya-Elazığ-Diyarbakır hızlı tren hattı projesi için ilk adım olarak Malatya-Elazığ Demiryolu alt yapı, üst yapı, elektromekanik etüt proje ve danışmanlık hizmet alımı TCDD Genel Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılacağı bugünlerde Batmanın da hızlı tren hattı kapsamına dahil edilmesi Batman için hayati bir hizmet olduğu gibi tüm Batman halkı tarafından da talep edilmektedir.

 Kuruluşundan bu yana Batman demiryolu ağında önemli bir yere sahip iller arasındadır. Kent merkezinden geçen demir yolu ağı, hem yolcu hem de yük taşımada önemli bir rol oynamaktadır. Siirt, Kurtalan, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Ankara’ya tren gönderen Batman’da demir yolu ağının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi geç kalmış bir hizmettir. Ekim ayında ihalesi yapılacak olan Elazığ-Malatya-Diyarbakır YHT ihalesi projesine Batman’ın da dâhil edilmesi olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Batmanlı yurttaşlar, şehirlerarası ulaşımda önem arz eden ve zamandan tasarruf sağlayan YHT altyapısının, Batman’da da hayata geçirilmesini büyük bir iştiyakla istemektedir. Batman’da YHT sistemine geçilmesi halinde, ucuz ulaşım ve zaman tasarrufu alternatifi olarak görülen hızlı trenin, işsizliğin ve yoksulluğun yoğun olduğu Batman’da yurttaşlar bir nebze de olsa da rahatlayacaktır.
Bu bağlamda;
1.Bakanlığınızın ulaşım ana planı var mıdır? Var ise ulaşım ana planının detayları nelerdir? 
2.Şehirlerarası ulaşımda önem taşıyan ve zamandan tasarruf sağlayan YHT altyapısının, Batman’da da hayata geçirilmesi için bir alt yapı çalışmanız var mıdır?
3. Kuruluşundan bu yana demiryolu ağında önemli bir yere sahip olan ve altyapısı uygun olan Batman’ın Elazığ-Malatya-Diyarbakır YHT ihalesi projesine dahil edilmemesinin nedeni nedir?
4.Malatya-Elazığ-Diyarbakır hızlı tren projesi maliyeti ne kadardır? Batman ilinin katılmasıyla maliyet ne kadar artar?
5.Batman’ın da YHT projesine dahil edilmesi için Batman halkının bu yönlü talebine nasıl bir cevap  vermeyi düşünüyorsunuz?”

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNCEL Kategorisindeki Diğer Haberler
Basınla tanışma toplantısı düzenleyen İl Başkanı Kısmet Çelik “Genel Başkan..
İlimizde bir süre önce açılan ve Bölgede bir ilke imza atan Batman Mavi Kal..
Vali Ahmet Deniz, 07.03.1994 tarihinde Ardahan İli Damal ilçesinde icra edi..
İllerin ekonomilerinin nabzını tutmak, beklenti ve taleplerini ortaya koyar..
Batman’da Gercüş HDP ilçe Başkanlığının 2. Olağan kongresi coşku ile gerçek..
TRT GAP Diyarbakır Radyosu 'Yöremizden Programımız Bugün Şehrinizde Siz..

RSS
© 2018 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=