Lütfen bekleyin..

Advert


Ergün, erken teşhis hayat kurtarır

24 Ekim 2022, 16:55 - Okunma: 321

Batman eğitim araştırma hastanesi doktorlarından Doç. Dr. Yakup Ergün meme kanserine dikkat çekerek şöyle dedi; “Kadınlarda ek sık görülen kanser türüdür. Her 8 kadından biri, yaşamının bir döneminde meme kanserine yakalanma riskine sahiptir. Kanserli hücreler genellikle memede çoğalmaya başlayıp sonrasında koltuk altı lenf bezlerine yayılmaktadır. Bu aşamada da henüz müdahale

edilmezse vücudun başka bölgelerine yayılmaktadır. Kanser sadece memede iken fark edilip tedavi edilirse şifa şansı (kanserden tamamen kurtulma) oldukça yüksek olup hastaların neredeyse tamamı meme kanseri olmayan kadınlar gibi yaşamına devam edebilmektedir. Ancak vücuda yayılmaya başladıktan sonra şifa şansı maalesef düşük olmaktadır. 

ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ

Meme kanserini erken evrede yakalamanın iki altın kuralı vardır. Birincisi herhangi bir belirti hissedildiği an geç kalmadan doktora başvurmak. İkincisi ve daha da önemli olanı henüz herhangi bir bulgu vermeden tarama yöntemleriyle tanı koymak. Meme kanserinin belirtileri; memenin boyutunda veya şeklinde herhangi bir değişiklik olması, memenin herhangi bir bölgesinde ağrı, anne sütü dışında meme başı akıntısı (kan dahil), memede veya koltuk altında yeni bir yumru/kitle olması. Bu belirtilerden herhangi birinin fark edilmesi halinde vakit kaybetmeden doktora başvurmak önemlidir. Erken teşhis koymanın en önemli adımı ise belirti olmadan tarama yöntemleriyle tanı konmasıdır. Bununla ilgili tüm dünyada kabul görmüş ve Sağlık Bakanlığımızca da önerilen bazı metotlar vardır. Meme kanseri erken tanısında önemli bir tarama ve tanı yöntemidir. 

HER AY MUAYENE YAPTIRIN

Kadının evinde tek başına rahatlıkla her an uygulayabileceği bir muayene yöntemidir. 20 yaşından sonra her ay kendi kendine meme muayenesi yapmayı öneriyoruz. 40-69 yaş arası kadınlar ayda bir kendi kendine meme muayenesine ek olarak yılda bir kez de doktora meme muayenesi için gitmelidir. 40-69 yaş aralığında; yakınması olmayan tüm kadınlara 2 yılda bir mamografi taraması önerilir. Meme kanseri taramaları Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) bünyesindeki Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri [KETEM] tarafından yürütülmektedir. Kim olursanız olun veya nerede yaşarsanız yaşayın meme kanseri hayatınıza dokunabilir. Sevdiklerinizle birlikte daha uzun ve sağlıklı bir yaşam için meme kanserinin farkında olun ve geç kalmayın.”

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman Eğitim Araştırma Hastanesine atanan yenidoğan uzmanı hasta kabulüne ..
Tıp biliminin ve sağlık sektörünün gelişmesini takiben insanların ihtiyaçla..
İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Semih Canpolat, Eğitim Araştırma Hastanesinde veri..
Prostat takibi ve ileri derecede kasık fıtığı olan ve ameliyat edilmesi ger..
Dünya Hastanesi 35 yaşındaki genç hastayı ölümden kurtardı. Mardin’de yaşay..
İstanbul'un Esenyurt ilçesinde bulunan Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet H..

RSS
© 2023 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=