Lütfen bekleyin..Huzursuz bacak sendromu

28 Aralık 2021, 11:52 - Okunma: 73

Batman Eğitim Araştırma Hastanesinde görev yapan Nöroloji Uzmanı Dr. Esma Binol Değirmen, huzursuz bacak sendromu ile ilgili şunu söyledi, “Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) sık görülen bir hastalık olup, toplumun yaklaşık %10’unu etkilemektedir. Hastaların yaklaşık üçte birinde medikal tedavi gerektirecek semptomlar bulunmaktadır. Hastalar semptomlarını, genellikle dinlenme yada yatma-oturma

 gibi hareketsizlik durumlarında oluşan veya kötüleşen bacaklarda hareket ettirme dürtüsü, rahatsız duyumlar ve ağrı olarak ifade eder. Bunun sonucunda birçok hastada uyku bozukluğu sonucunda anksiyete ve depresyon meydana gelmekte ve günlük yaşam kalitesi olumsuz etkilenmektedir. HBS primer olabileceği gibi demir eksikliği ve beyinde lokal dopamin disfonksiyonuna sebep olabilecek sekonder durumlar sonucu da oluşabilir. Primer HBS’nin ailesel komponenti olmakla birlikte altta yatan mekanizması halen tam olarak bilinmemektedir. Hamilelik, böbrek yetmezliği, anemi gibi demir eksikliği ile ilişkili durumların %25- 30’unda sekonder HBS gelişebilir. HBS, tanısı klinikle konulan bir hastalıktır. İyi bir anamnez ve fizik muayene ile basit laboratuar tetkikleri ile ayırıcı tanı yapılabilir veya huzursuz bacak sendromu altında yatan nedenler ortaya çıkarılabilir. Prevalansının sıklığı ve tanı kolaylığı açısından aile hekimliği disiplini için önemli bir hastalıktır. HBS tedavisindeki amaç, semptomlarda iyileşme sağlamak ve sonucunda hastaların yaşam kalitesini arttırmaktır. Yaşam tarzı değişikliklerinin HBS semptomları üzerine etkileri hakkında çok az bilgi vardır. Farmakolojik tedavisinde demir preparatları, dopaminerjik ajanlar, dopamin agonistleri, antikonvülzanlar, opioidler ve benzodiazepinler yer almaktadır. Buna ilaveten uyku hijyeni, alkol, kafein ve nikotinden sakınma da semptomlarda iyileşme sağlamaktadır.”

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Periton Diyaliz Ünitesi hastaları ald..
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye genelinde 25-31 Aralık illere göre ha..
Batman İl Sağlık Müdürlüğü, aile hekimlerine yönelik ‘Kronik hastalıklar iz..
Protein tozları günümüzde gerek sporcular gerekse sağlıklı yaşam tarzını be..
Özel Batman Dünya Hastanesi, 128 Kesitli Bilgisayarlı Tomografi cihazıyla y..
Göz kuruluğu; gözde batma, yanma, kum varmış hissi, kaşıntı, görme bulanıkl..

RSS
© 2022 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=