Lütfen bekleyin..Zilan Hastanesi Doktoru Gök’ten Göz Kuruluğu İçin 9 Öneri

28 Kasım 2021, 14:34 - Okunma: 210

Göz kuruluğu; gözde batma, yanma, kum varmış hissi, kaşıntı, görme bulanıklığı ve yorgunluğa neden olur. Hastalar özellikle ışığa karşı hassasiyet, gözde yaşarma, kitap okurken göz kapaklarında ağırlık hissi, sigara dumanında, rüzgarlı ve soğuk havalarda gözde rahatsızlık hissinde artış gibi şikayetlerde bulunurlar. Özel Zilan Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Kemran Gök, kapalı ortamların yanı

sıra kış aylarında  soğuk hava ve  rüzgarın etkisiylede gözlerdeki nemin azalması sonucu göz kuruluğu oluştuğuna dikkat çekerek önemli bilgiler paylaştı.
Kış aylarında kuru göz şikayetlerinde ciddi oranda artış görülür. Soğuk ve rüzgarlı havalarda, kışın kaloriferli ortamlardaki kuru ve nemsiz hava nedeniyle hastaların şikayetleri artar. Bu durum kişinin görme performansını ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Hastaların kızarıklık, ağrı ve gözlerde yorgunluk hissi gibi şikayetler olması durumunda ihmal etmeyerek göz doktoruna başvurması gerekir.
Özellikle orta, ileri yaşta ve kadınlarda daha sık görülen kuru göz hastalığı; kontak lens kullananlarda, uzun süreli bilgisayar kullanımında, sigara içenlerde veya sigara içilen ortamlarda bulunanlarda, katarakt ve lazer cerrahisi geçirenlerde sık görülür. Ayrıca romatizmal hastalıklar, diyabet ve tiroit hastalıklarında kuru göze daha sık rastlanır. Bunun yanı sıra hipertansiyon, alerji ve astım gibi çeşitli hastalıklar nedeniyle ilaç kullanımı kuru göz şikayetlerini arttırabilir.
Kuru göz tedavisinde göz doktorunun önerdiği damla veya jel şeklindeki gözyaşı tedavisinin kullanılması, şikayetleri büyük oranda kontrol altına alır. Gözyaşı damlalarının özellikleri ve içerikleri çeşitli farklılıklar gösterir. Hastanın gözünün durumuna göre, doktor en uygun olanını önerir.
Daha ileri kuru göz hastalarında ise inflamasyonun baskılayıcı damlalar kullanılarak, kişinin doğal gözyaşı artırılır ve hastalığın tedavisi sağlanır. İleri kuru göz hastalarında, geçici veya uzun süreli tıkaç tedavisi de uygulanır. Ayrıca kuru göze neden olabilecek durumlardan ve ilaçlardan uzak durmak en önemli korunma yöntemidir. Göz kuruluğuna yol açan sistemik ilaçların mümkünse yan etkisi olmayan ilaçlarla değiştirilmesi gerekir.
Kuru Gözden Korunmak İçin Basit Ama Etkili Yöntemler
1-)Nemlendirici: Kışın kaloriferli veya klimalı ortamlarda, buharla havanın nemlendirilmesine dikkat edilmeli. Kaloriferlere nemlendirici konarak veya soğuk buhar üfleyen nebulizatör kullanılarak ortamın nemlendirilmesi, kuru göz şikayetlerini büyük oranda rahatlatır.
2-)Ceviz ve fındık yiyin: Soğuk havalarda ortaya çıkan kuru göze bağlı oluşan inflamasyonun tedavisinde omega 3 alımı büyük yarar sağlar. Bu nedenle; ceviz, fındık,keten tohumu ve somon gibi omega 3’ten zengin besinler sıkça tüketilmeli veya omega 3 içeren haplar alınmalı.
3-)Bol bol su için: Göz kuruluğunu önlemek için su ve sıvı gıdaların alımı artırılmalı.
4-)Karda güneş gözlüğü takın: Rüzgarlı havalarda, rüzgarın etkisini azaltmak için koruyucu gözlük kullanılmalı. Kışın, özellikle karlı havalarda güneş gözlüğü kullanımı; hem ultraviole ışınlarından hem de rüzgardan ve soğuktan korunmayı sağlar.
5-)Havuza gözlüksüz girmeyin: Yüzme sırasında havuzdaki kimyasal maddeleri gözden uzak tutmak için koruyucu gözlük takılmalı.
6-)Fönü gözünüze tutmayın: Saç kurutma makinesi, araba ısıtıcıları gibi cihazların göze direkt hava üflememesine özen gösterilmeli.
7-)Sigaradan uzak durun: Sigara, göz kuruluğu belirtilerini arttırdığı için sigara içilen ortamlardan uzak durulmalı.
8-)Göz kuruluğuna neden olan en önemli etkenlerin başında gelen bilgisayar kullanımında bazı püf noktalara dikkat edilmeli. Bilgisayar ekranı, göz seviyesinin aşağısında olmalı. Göz seviyesinin üzerinde bulunan bilgisayar ekranına bakmak için gözleri daha fazla açmak gerekir. Bu durum konsantrasyon artışı nedeniyle de göz kırpma sıklığını azaltarak, göz kuruluğunun artmasına neden olur.
9-)Uzun çalışma dönemlerinde gözleri kapatmak, dinlendirmek, göz kırpmayı artırmak ve çalışırken 5 dakikalık aralar vermek kuru göz şikayetlerini en aza indirir. Sıklıkla göz kuruluğuna neden olan, göz kapağı hastalıkları blefarit ve meibomit gibi sorunlarda; kirpik dibi temizliği ve sıcak pansuman yapılmalı. Kirpik dibi temizliği için özel temizleyici solüsyonlar kullanılabilir.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Periton Diyaliz Ünitesi hastaları ald..
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye genelinde 25-31 Aralık illere göre ha..
Batman Eğitim Araştırma Hastanesinde görev yapan Nöroloji Uzmanı Dr. Esma B..
Batman İl Sağlık Müdürlüğü, aile hekimlerine yönelik ‘Kronik hastalıklar iz..
Protein tozları günümüzde gerek sporcular gerekse sağlıklı yaşam tarzını be..
Özel Batman Dünya Hastanesi, 128 Kesitli Bilgisayarlı Tomografi cihazıyla y..

RSS
© 2022 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=