Lütfen bekleyin..Özel Zilan Hastanesinde Katarakt ve Tedavisi

24 Mart 2021, 14:12 - Okunma: 3259

Katarakt hastalığı konusunda açıklamalarda bulunan Özel Zilan Hastanesi Göz Hastalıkları Doktoru Op. Dr. Kemran GÖK; “Gözümüz bir fotoğraf makinesi gibi düşünüldüğünde, katarakt; fotoğraf makinesinin önündeki merceğin buzlu cam haline gelmesine benzetilir. Katarakt; gözün içerisinde bulunan ve net görmemizi sağlayan doğal merceğin, geçen yıllarında etkisiyle saydamlığını kaybetmesi ile oluşmaktadır.

Matlaşan mercek sebebiyle hastalar, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi görürler. Katarakt ilerledikçe görmeyi belirgin olarak azaltarak hastanın yaşantısını rahatsız etmeye başlar.” dedi

KATARAKT BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kataraktın en belirgin belirtilerinin arasında, çift görme, görme seviyesinde azalma, gece görüşünde bozulma, ışığa hassasiyet, gözlük numaralarının sık değişmesi ve renklerde bulanıklaşmadır. Bu belirtiler genellikle yaşa bağlı olarak kendini gösterir. Bebekler, şeker hastaları, gözde fiziksel darbeye maruz kalan veya uzun süre kortizonlu ilaç kullanan hastalarda da katarakt görülebilir.

KATARAKTIN TEDAVİSİ NASIL YAPILMAKTADIR?
Kataraktın günümüzde tek tedavisi cerrahi müdahaledir. Oluşmuş kataraktın ilaç veya gözlükle tedavisi mümkün değildir. Bu işlem kısa süreli ve ağrısızdır. Ameliyattan sonra hasta aynı gün evine gidebilmektedir. 

KATARAKT AMELİYATI NEDİR, NASIL YAPILMAKTADIR?
Op. Dr. Kemran GÖK katarakt ameliyatı hakkında şu bilgileri verdi. “Katarakt ameliyatı öncesinde, göz içinde kullanılacak merceğin kalitesinin belirlenmesi, hekimin tecrübesi ve operasyonun uygulandığı kurumun hem hijyen hem de tek seferlik tıbbi sarf malzemesi kullanıldığından emin olunması, ameliyatın başarısı açısından büyük önem taşır. Gerçekleştirdiğimiz lazerle katarakt ameliyatıyla, gözün içerisindeki doğal mercek ileri teknoloji fako lazer cihazı yardımıyla temizlenir ve çıkarılır. Aynı seansta göz içine mercek yerleştirilir. 

KATARAKT AMELİYATIYLA GÖZLÜKTEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜDÜR?
Katarakt tedavisinde, lazer teknolojisi kadar önemli bir başka etken ise, göz içerisinde yerleştirilecek olan yapay merceklerde kullanılan teknolojidir. Gözde saydamlığını kaybetmiş ve net görememeye sebep olan doğal merceğin yerine takılacak mercek seçimi, operasyonunun hasta için kazanımlarında belirleyici en önemli etkendir. Kataraktın yanı sıra, yakın, uzak ve orta mesafedeki görme kusurlarına da çözüm getirebilen göz içi mercekler; monofokal (tek odaklı), bifokal (çift odaklı) ve tri-fokal (üç odaklı) olmak üzere üçe ayrılır. En ileri teknoloji tri-fokal akıllı merceklerin kullanıldığı katarakt ameliyatlarının ardından hastalar bir daha asla gözlük kullanmak zorunda kalmazlar. Tek odaklı ve çift odaklı dediğimiz mercek kullanılan operasyonlar katarakta çözüm getirmekteyse de hastaların gözlük kullanımı için bir kesin çözüm sunmazlar.” dedi. 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Koronavirüsü yenen 70 yaşındaki hasta, “Vasiyetimdir; mecbur kalmadıkça dış..
70 yaşındaki Tarık Agartan kalp kapağı ameliyatı için İzmir’den Batman’a ge..
112 Acil Çağrı Merkezi Müdür Vekili Fevzi BAKIR, kurum çalışanları ile birl..
Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Onkoloji Uzmanı Dr. Yak..
Özel Zilan Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Yüksel Işık; “Anne ka..
Özel Batman Dünya Hastanesinden sevindirici haberler gelmeye devam ediyor. ..

RSS
© 2021 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=