Lütfen bekleyin..Dr. Ersin Çiçek COVİD 19 Antikor Testleri hakkında konuştu

15 Temmuz 2020, 18:06 - Okunma: 4443

Özel Batman Yaşam Hastanesinde yapılan COVİD 19 Antikor Testleri ile Koronavirüs geçirmiş veya belirti göstermeden atlatmışsanız bağışıklık geliştirme durumunuzu öğrenebilirsiniz.Özel Batman Yaşam Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ersin Çiçek, Antikor Testleri hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Özel Batman Yaşam Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ersin Çiçek:

“Şimdiye değin tanısı doğrulanmış yaklaşık 45 bin hasta üzerinde Çin’de yapılan araştırmada vakaların %80’ni hafif ve orta düzeyde etkilendiğinde hastaneye yatma ihtiyacı olmadığı, %14’ü ciddi vakalar%6’sı kritik, %2,3’ü öldüğü belirtilmiştir. Bu vakaların ortalama 10 katı kadar asemptomatik vakaların olduğu bunların gizli yayıcı olabildiği görüşü yaygındır. Bu durumda bunların salgını artırmamaları ve aile içi yaşlı bireylere ya da kronik rahatsızlığı olan kişilere de bunu bulaştırmamaları adına antikör testi yapılabilir. Ayrıca erken dönemde ilaç tedavisine başlanması şimdiye değin ülkemizde faydasını gördüğümüz önemli bir durum olduğu dikkate alınırsa yine antikor testleri tabiki bize ve hastalarımıza yol gösterecektir” diye belirtti.

1-COVİD 19 ANTİKOR TESTİ NEDİR?       

SARS-CoV-2’ye karşı koruma sağlamak için vücudumuzun ürettiği molekülleri tespit eden testtir.Virüsün vücudumuz tarafından yabancı olarak tanımlanması ona karşı oluşan savunma durumumuzu ölçen test olarak da yorumlanabilir. 

2-COVİD 19 İÇİN HANGİ ANTİKORLARA BAKILIR?

COVID 19 için IgA, IgM ve IgG antikorlarına bakılır.

 

3-COVİD 19 ANTİKOR TESTİ NASIL YAPILIR?   

COVID 19 Antikor Testi hastadan alınan bir tüp kan örneği ile yapılır.

 

4-COVİD 19 ANTİKOR TESTİ KİMLERE UYGULANIR?   . 

COVID19 Antikor Testi dileyen tüm hastalarımıza ve COVID19 geçiren yâda geçirdiğini düşünen tüm hastalara yapılır.

 

5-COVİD 19 ANTİKOR TESTİ NE ZAMAN SONUÇLANIR?  

COVID 19 Antikor Testi, yoğunluğa bağlı aynı gün içinde sonuçlanır.

 

6-COVİD 19 ANTİKOR TESTİ NASIL YORUMLANIR?

COVID 19 testi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı tarafından detaylı bir şekilde yorumlanıp hastalarımız bilgilendirilir ve gerekli tıbbi tedaviler sağlanır. Klinik değerlendirme ile beraber pozitif test sonucun erken yada geçirilmiş olduğu üzerinde durularak gerektiğinde hastaya farklı ek tetkikler ve tedaviler yapılır yada bağışıklığa kanaat edilerek herhangi bir tedaviye gerek kalmaksızın hastamız önerilerle taburcu edilir. 

Negatif test sonucu yine klinik değerlendirme ile beraber hastanın geçmişi ele alınır bağışıklık durumu ve varsa hastalık evresi yada maruziyet olmadığı bilgisi irdelenir. Bunlar hasta bazlı üzerinde ayrıntılı değerlendirilerek varılacak sonuçlardır.

7-ÖZEL BATMAN YAŞAM HASTANESİ’NDE COVİD 19 ANTİKOR TEST SÜRECİ NASILDIR?

Hastanemizde uygulanan COVİD 19 antikor testleri hem enfekte olmuş ve sonrasında iyileşmiş hastaların kanlarında mevcut virüse karşı oluşan antikorların tespit edilmesi hem de enfekte olmuş ancak semptom göstermemiş kişilerin belirlenmesi için kullanılan antikor testleridir.

Hastanemizde Covid-19 testi yaptırmak isteyen hastalarımız danışmanlarımız yardımıyla enfeksiyon hastalıkları uzmanımıza yönlendirilir kısa bir değerlendirmeden sonra alınan kan örneği yine kendi laboratuvarımızda çalışılır ve gün içinde sonuç tarafımızca hastalarımıza ayrıntılı bir şekilde aktarılır. 

Uzm. Dr. Ersin Çiçek

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

                ÖZEL BATMAN YAŞAM HASTANESİ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman Bölge Devlet Hastanesinde, 29 yaşında erkek hasta saatler süren kalp..
Batman Bölge Devlet Hastanesi Kemoterapi Merkezinde tetkik ve tedaviler ayn..
Ülkem İş Konfederasyonu Öz Sağlık Sen Batman İl Başkanı Mahmut TUNÇ yaptığı..
Batman'da Koronavirüs hasta sayısında yaşanan ciddi artışın yanı sıra y..
Batman merkezde ikamet eden 17 yaşındaki Sinemgül Yarba, yakalandığı hastal..
Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Akyar Köyü küme evlerinde bulunan bir bina ..

RSS
© 2020 - Batman Demokrat Haber | Batman Yerel Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=